Posts Tagged ‘Motrat Mustafa 2011’

Motrat Mustafa 2013 kenge e re


Motrat Mustafa 2013 kenge e re

Read more…

Be the first to comment - What do you think?  Posted by admin - October 12, 2012 at 1:29 pm

Categories: Motrat Mustafa Video   Tags: , , , ,

Motrat Mustafa – Kenge Dasmash live (2000)

Motrat Mustafa – Kenge Dasmash live (2000)

 1.    Motrat Mustafa  Dafina
 2.    Motrat Mustafa  Cesht Aj Djal
 3.    Motrat Mustafa  I Hipa Pampurit
 4.    Motrat Mustafa  Cuco Mori Cuco
 5.    Motrat Mustafa  Morem Nusen Prej Prizrenit
 6.    Motrat Mustafa  Ani Moj E Majra
 7.    Motrat Mustafa  Dasem E Madhe
 8.    Motrat Mustafa  Ani Mori Nuse
 9.    Motrat Mustafa  Hajde, Hajde Djal
 10.    Motrat Mustafa  Ti Nat Koder
 11.    Motrat Mustafa  Moj Hatixhe
 12.    Motrat Mustafa  Shota

Motrat Mustafa      Dafina

Mora rrugen per marshe
buze bistrices nen kala
u martove diku large
ty dafina me s’te pashe

u martove diku large
ty dafina me s’te pashe

REF:
Dafina moj, dafina moj
dafina moj,dafina moj
a e din se sa te du
une per ty jam permallu

a e din se sa te du
une per ty jam permallu

Ti me ishe shpres e jete
cdo gje n’jet me ishe ti
si moj spate aspak n’djese
pse me len keshtu n’vetmi

si moj spate aspak ndjese
pse me len keshtu n’vetmi

REF:
Dafina moj, dafina moj
dafina moj,dafina moj
a e din se sa te du
une per ty jam permallu

a e din se sa te du
une per ty jam permallu

 

Motrat Mustafa      Cesht Aj Djal

cesht aj djal ce rin pas dere
nano mori nane
esht aj djali si per here
nano mori nane

esht aj djali si per here
nano mori nane

vet ma ke fal zemren moj
vet ma ke fal syrin moj
vet ma ke fal dashurin mo
vasho mori vash (2X)

Albumi:live

  Motrat Mustafa      I Hipa Pampurit

i hipa pampurit lule
shkova ne gurbet

i hipa pampurit lule
shkova ne gurbet

kur te qaj nena per mue
ti japish gajret

kur te qaj nena per mue
ti japish gajret

leter na ka que oj nano
cka don me te pru

leter na ka que oj nano
cka don me te pru

te na vij djali ke shpaja
plasa t’uj vajtu

te na vij djali ke shpaja
plasa t’uj vajtu

 

  Motrat Mustafa      Cuco Mori Cuco

cuco mori cuco
me bulken tallaze
mos rri ne avli e
se zemren ma plase
mos rri ne avli e
se zemren ma plase

kur dalish n’avlie
ecish neper hije
mos diktoje nana
se cenke delije
mos diktoje nana
se cenke delije

Motrat Mustafa      Morem Nusen Prej Prizrenit

ani ore djal
per para bajrakut (2X)

sa mire po ju prijke
krushqive drejt sokakut
edhe nusen me dasmor (2X)

ani morrem nusen o
prej prizrenit (2x)

kemi marr ma te bukren
e ktij vendi
lumja nana baba per djal t’vet (2x)

 

Motrat Mustafa      Ani Moj E Majra

ani moj e majra per s’teper o
ani moj e majra per s’teper o

falma njanin saj
o me gjith vetull o

falma njanin saj
o me gjith vetull o

sajnin sun ta fali se corrohem o
sajnin sun ta fali se corrohem o

vetllen sun ta fali
se shemtohem o

vetllen sun ta fali
se shemtohem o

 

Motrat Mustafa      Dasem E Madhe

dasem e madhe sonte ka fillu
dasem e madhe sonte ka fillu
dasme e madhe sonte ka fillu
gjithe shoqnija jan duke vallzu

dasme e madhe sonte ka fillu
gjithe shoqnija jan duke vallzu

aaa vallzoni ju shok
aaa vallzoni ju shok

hani pini shok zemra ju gezoft
baba djalin sonte e marton

hani pini shok zemra ju gezoft
baba djalin sonte e marton

dasem e madhe sonte ka fillu
dasem e madhe sonte ka fillu
dasme e madhe sonte ka fillu
gjithe shoqnija jan duke vallzu

dasme e madhe sonte ka fillu
gjithe shoqnija jan duke vallzu

aaa vallzoni ju shok
aaa vallzoni ju shok

hani pini shok zemra ju gezoft
nana djalin sonte e marton

hani pini shok zemra ju gezoft
nana djalin sonte e marton

albumi:Live

  Motrat Mustafa      Ani Mori Nuse

ani mori nuse
ani qaf gastare

ani mori nuse
ani qaf gastare

ani a don rruza
ani a don pare

ani a don rruza
ani a don pare

as nuk due rruze
as nuk due pare

as nuk due rruze
as nuk due pare

veq e due djalin
ani o shqiptare

veq e due djalin
ani o shqiptare

albumi:live

 

Motrat Mustafa      Hajde, Hajde Djal

hajde hajde djalo
ne ate ane
sikur dielli hajde
drite po bane

hadje drit po bane

sikur dielli hajde drit po bane
ta cep lala oh ni xhamadane
oh ni xhamadane

ta cep lala oh ni xhamadane
me ta hek o djal marakun tande
oh marakun tande

me ta hek o djal marakun tande
trupit tand mej ra tamane
o mej ra tamane

albumi.LIVE

Motrat Mustafa      Ti Nat Koder

ti n’at koder
e un ket koder
ti e mire
oh vec pak e vogel

s’jam e vogel
o jam tamam e
e kam belin o
per kollan e

e kam belin o
per kollan
syt e mdhej o
si vilxhan e

moj e mire
cka ke ne faqe
e kam vra
tuj lut o
ne bahqe

moj e mire
cka ke ne gush e
e kam vra o
tu lujt ne fushe

moj e mire o
cka t’ka aj sy e
o e kam vra e
o tu ta lujt ty e

Motrat Mustafa      Moj Hatixhe

moj hatixhe
ne shami kuqe
n’elbasan o moj
do t’shkon nuse
n’elbasan o o moj
do t’shkon nuse

n’elbasan o moj
do t’shkon nuse
ti n’gjyn dada
moj flokt e kuqe
ti n’gjyn dada
moj flokt e kuqe

flokt e kuqe
ti shitoft zana
a s’tu dhimten
moj baba nana
a s’tu dhimten
moj baba, nana

baba nana
dy vllaznia
po ma fort
mu dhimt qiknia
po ma fort
mu dhimt qiknia

moj hatixhe
moj dil te lisi
zgjatma doren
moj ta cendisim
zgjatma doren
moj ta cendisim

ta cendisim
dhe ta shkruje
ti n’dajm vadet
sot ni muj e
ti n’dajm vadet
sot ni muj e

sot ni muje moj
sot tri dite
ti n’dajm petkat
o me shirite
ti n’dajm petkat
o me shirtie

me shirite o
s’po ma kanda
me gajtana
oh s’po m’len nana
me gajtana
oh s’po m’len nana

oh moj nane
po t’baj be
a je kan o
naj her e re
a je kan o
naj her e re

kesh e re
bijo e u m’plaka
t’zezat tua
une nuk i pata
t’zezat tua
une nuk i pata

 

Motrat Mustafa      Shota

po lun shota po lun vet
bani mashallah (2X)

kush nuk ban mashallah
plase or allah (2x)

po lun shota neper therra
mindil t’kuq e lula t’verdha (2x)

lujam shote mjedisin o
mos ma korit fisin o (2X)

Albumi:LIVE

2 comments - What do you think?  Posted by admin - January 17, 2012 at 1:46 pm

Categories: Motrat Mustafa Albumet   Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Motrat Mustafa – Krisi Pushka (2000)

Motrat Mustafa – Krisi Pushka (2000)

 1.        Motrat Mustafa  Krisi Pushka
 2.        Motrat Mustafa  Paska Pa Nëna Një Ëndërr
 3.        Motrat Mustafa  Deti Dhe Kurbeti
 4.        Motrat Mustafa  Ku T’Ika Moter
 5.        Motrat Mustafa  Vajtimi I Vëllaut
 6.        Motrat Mustafa  Thërret Ksoova, Tetovë Oj Motër
 7.        Motrat Mustafa  Kush Po Qan Nën Hije T’blinit
 8.        Motrat Mustafa  Mua M’thërrasin Refugjat

 

Krisi Pushka

Krisi pushka e bo nami
u kall drenica e u kall deqani
u kall llausha dhe kijeva
eu komorani malisheva

eeej nga gjakova kan que fjal
djemt tane trima n’mal me dal
jan mbledh trimat kan lidhe besen
Per Kosove te gjith do vdesim
per kosove per shqiptari
eu per flamurin kuq e zi

Kush ja nisi luftes mas pari
ne prekaz Adem Jashari
te gjithe trimat nga raushiqi
nga juniku dhe izniqi
nga glloxhani rahoveci
eu suha reka fshat jezerci

eee N’podujev u dha kushtrumi
nfund te dyzit doli tymi
shale kreshnike rujam mikun
ulpijanen e kacanikun
le t’na ndine has rugova
eu krusha e madhe budakova

Llaposhniku lugu i drinit
cyqavic n’rrafsh dugagjinit
sa pashtriku ,fush kosoves
mali sharr,gryka rugoves
sa kto bjesh e keto male
O rrnoft USHTRIA CLIRIMTARE

 

Motrat Mustafa      Paska Pa Nëna Një Ëndërr

Paska pa nëna një ëndërr
në gurbet djali si dhender
ferkon sytë e njera nene
thotë ma gjumi sasht tuj m’arre

n’dihet larg një cifteli
ferkon lokja sytë e zi
zemra e nenes s^pe nxen malli
nuk merr pjes n’dasmen e djalit

edhe dhenderi djal i saj
n’vend te muzikes aj ka vaj
bashke me nusen kanë shumë halle
nuk e shohin nënën ne valle

ma jep vëlla atë cifteli
t’knoj ni këngë me lote ne sy
ku i kam valle teshat kombëtare
ku ikam shoket qe s’hedhin valle

 

Motrat Mustafa      Deti Dhe Kurbeti

vjen ni vale e turbull o
bjen nje lajm te hidhur o
dalin nanat anes
dhe i luten vales

o dalin nanat anes
dhe i luten vales

aman moj vale te keqen o
nxirrma djalin nanes o
se ma morri deti
deti dhe gurbeti

o se ma morri deti
deti dhe gurbeti

II
vjen ni vale e turbull o
bjen nje lajm te hidhur o
dalin motrat anes
dhe i luten vales

o dalin motrat anes
dhe i luten vales

aman moj vale te keqen o
nxirrma vllaun motres o
se ma morri deti
deti dhe gurbeti

o se ma morri deti
deti dhe gurbeti

III
vjen ni vale e turbull o
bjen nje lajm te hidhur o
dalin nuset anes
dhe i luten vales

o dalin nuset anes
dhe i luten vales

aman moj vale te keqen o
nxirrma burrin anes o
se ma morri deti
deti dhe gurbeti

o se ma morri deti¨
deti dhe gurbeti

Albumi:kris pushka ose paska pa nena nje enderr

 

Motrat Mustafa      Ku T’Ika Moter

 

o ku ku t’ka moter zana e pare
jam te kroj
jam te kroj margaritar
kan ardhe vllaznit
nga perpjetja
po ju mbush uj
se i ka marre etja

kan ardhe vllaznit
nga perpjetja
po ju mbush uj
se i ka marre etja

o ku,ku t’ka moter zana e dyte
jam te kroj
ja te kroj t’uj la syte
trimi vjen si rrezaj diellit
du mej dal si hane mes shtegu

trimi vjen si rrezaj diellit
du mej dal si hane mes shtegu

eni zana,kuvendojm
lufetn tone ta fillojm
sot dhe fjala me sharki
del si plumbi per liri

sot dhe fjala me sharki
del si plumbi per liri

o ku, ku t’ka moter zana e tret
jam n’der zgjoje
jam n’der zgjoje bashk me blet
kan ardhe vllaznit
lodhe nga uja
buk e mjalt ne sofra tuja

kan ardhe vllaznit
lodhe nga uja
buk e mjalt ne sofra tuja

o flet ,flet ni zan e flet ni ore
mblidhi,mblidhi vashat oj kosove
ta qendisim me gjylpane
ni flamur per vllaznit tane

ta qendisim me gjylpane
ni flamur per vllaznit tane

eni zana,kuvendojm
lufetn tone ta fillojm
sot dhe fjala me sharki
del si plumbi per liri

sot dhe fjala me sharki
del si plumbi per liri

Albumi:krisi pushka ose paska pa nena nje enderr

 Motrat Mustafa      Vajtimi I Vëllaut

ooo motra e shkreta koka que
vill te varri koka shkue
ka nis vllaun me vajtue
o vlla oj jemi ooo oj motres eeee

ooo motra zeza fort po qan e
nuk kam tjeter babe as nane
skena vlla o be te bajme
ooo vlla oj jemi ooo oj motres eeee

ooo jam kan n’veg vlla t’uj qejzue
me ty motra diten tuj que
me qfare qike met martue
erdha t’gjeta vlla t’palue
ooo vlla oj jemi ooo oj dashur e

ooo kur t’na del e zez pranvera
mbushen lulet plot me ere
ku dot rrnon kjo moter mjera
ooo vlla oj jemi ooo oj dashur vlla

ooo kur t’na vjen ylli sabahut
vajton motra n’ball t’oxhakut
dite e nat o t’uj vajtue
motra zez ku don me rrnue
ooo vlla oj jemi ooo ehehe vllae

Albumi:Krisi pushka

    Motrat Mustafa      Thërret Ksoova, Tetovë Oj Motër

thrret kosova ,tetov oj moter
plag te renda mu ban ksaj kohe
plag te randa mu ban ksaj stine
oho mi kan vra shume bij pas shpine

plag te randa mu ban ksaj stine
o mi kan vra shume bij pas shpine

II
Mi kan vra, mi kan plague
fmijt ne shkolla mi kan helmue
sa shume djem cova ushtare
oho n’arkivola prap m’kan ardhe

sa shume djem cova ushtare
oho n’arkivola prap m’kan ardhe

III
s’muj me ngre koken prj dhune
mi perzun puntort prej pune
sa shume djem n’mergim po shkojn
oho syrgjyn jeten ta kalojn

sa shume djem n’mergim po shkojn
oho syrgjyn jeten ta kalojn

thrret tetova zemer bujare
ban gajret oj moter shqiptare
sa t’jan gjalle struga e tetova
gostivari e kercova
shkupi madhe e kumanova
kurr me vujt nuk ka kosova

shkupi madhe e kumanova
kurr me vujt nuk ka kosova

se nje gje dihet forte mire
miku shihet n’dite te veshtire
per t’ja zhduk vujtjet kosoves
do ta ndajm buken prej gojes
mos u dorzo kosove e bardhe
dite ma te majra jan tuj t’ardhe

mos u dorzo kosove e bardhe
dite ma te majra jan tuj t’ardhe

Motrat Mustafa      Kush Po Qan Nën Hije T’blinit

Kush po qan nen hije t’blinit
e ja n’dal kengen bilbilit
e ja theu rrezet e diellit
zani vashes n’kup te qiellit

e ja theu rrezet e diellit
zani vashes n’kup te qiellit

REF:
Lot per faqe t’uj mallku
me lot varrin tu e rrenue
nuk e len driten me dale
ajo vash per at djal

II
Ku o trim plumbi te mori
a ne ball a te krahnori
si e patem besen te dy
srri pa mue srri pa ty

si e patem besen te dy
srri pa mue srri pa ty

REF:
Lot per faqe t’uj mallkue
me lot varrin tu e rrenue
nuk e len driten me dale
ajo vash per at djal

III
Gzim ne jet nuk ka per mu
dridhet vaj dru e gur
xhama e saj tronditi malin
i than lulet e than barin

xhama e saj tronditi malin
i than lulet e than barin

REF:
Lot per faqe t’uj mallkue
me lot varrin tu e rrenue
nuk e len driten me dale
ajo vash per at djal

Albumi:krisi pushka

 

 Motrat Mustafa      Kush Po Qan Nën Hije T’blinit

Kush po qan nen hije t’blinit
e ja n’dal kengen bilbilit
e ja theu rrezet e diellit
zani vashes n’kup te qiellit

e ja theu rrezet e diellit
zani vashes n’kup te qiellit

REF:
Lot per faqe t’uj mallku
me lot varrin tu e rrenue
nuk e len driten me dale
ajo vash per at djal

II
Ku o trim plumbi te mori
a ne ball a te krahnori
si e patem besen te dy
srri pa mue srri pa ty

si e patem besen te dy
srri pa mue srri pa ty

REF:
Lot per faqe t’uj mallkue
me lot varrin tu e rrenue
nuk e len driten me dale
ajo vash per at djal

III
Gzim ne jet nuk ka per mu
dridhet vaj dru e gur
xhama e saj tronditi malin
i than lulet e than barin

xhama e saj tronditi malin
i than lulet e than barin

REF:
Lot per faqe t’uj mallkue
me lot varrin tu e rrenue
nuk e len driten me dale
ajo vash per at djal

Albumi:krisi pushka

 

Motrat Mustafa      Mua M’thërrasin Refugjat

MUA ME TH’RRASIN REFUGJAT

Mos me kjaj o ti oj nane
se jam refugjat
se shum rand oj nana ime
me lan vendin tand

Se shume rand oj nana ime
prej shtepis me u n’da
nane e babe o vella e moter
une i lash tuj kja

Rrugeve te botes nena ime
na shprendane te tane
nuk e di o vella as moter
djalin ku e kam

Lash kosoven nena ime
oh me lot e gjak
atje me therrasin mua te mjeren
nga vjen refugjat

Albumi paska pa nena nje enderr ose Krisi pushka

Be the first to comment - What do you think?  Posted by admin - at 1:31 pm

Categories: Motrat Mustafa Albumet   Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Motrat Mustafa – Oj Kosove Simbol Qendrese (1991)

Motrat Mustafa – Oj Kosove Simbol Qendrese  (1991)

 1.        Motrat Mustafa  Kush Te Vrau Jusuf Gervalla
 2.        Motrat Mustafa  Oj Kosove Simbol Qendrese
 3.        Motrat Mustafa  Vaji I Nenes Trondit Boten
 4.        Motrat Mustafa  Jem Teuta E Ilira
 5.        Motrat Mustafa  O Trima Luftetar
 6.        Motrat Mustafa  36 Shkronja
 7.        Motrat Mustafa  Kthehu Nga Mergimi
 8.        Motrat Mustafa  Linde Vella Na I Gezove Zemrat
 9.        Motrat Mustafa  Nena Ju Me Na U Bashku

   Motrat Mustafa      Kush Te Vrau Jusuf Gervalla

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

pyet kosova kjo nene madhja
kush te vrau
kush te vrau jusuf gervalla (2x)

kush te vrau
ju thaft dora
sec po shtin tinez
kta hora (2x)

pyet kosova kjo nane loke
kush ja vret
kush ja vret bijt e ksaj toke (2x)

kush ja vret
ja perqan
her do kur
dot marrim hak (2x)

pyet kosova kjo nane shkreta
kush te vrau
kush te vrau o kadri zeka (2X)

skeni vdekur
jeni gjall
rreze dielli lapidar (2x)

 

Motrat Mustafa      Oj Kosove Simbol Qendrese

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

oj kosove fortese e guri
si shqiponja n’mes flamurit
kur i …….neper mote
kendon keng lavdia jote

ej ej,oj kosove lule pranver
per ty ran trimat me n’der
azem bejta hasan prishtina
bajram curra e boletina

azem bejta hasan prishtina
bajram curra e boletina

oj kosove simbol qendrese
vend trimnie fjal e bese
sa shume hoqe prej dushmanve
prej krajlive pre sulltanve

ej ej,oj kosove lule pranver
per ty ran trimat me n’der
azem bejta hasan prishtina
bajram curra e boletina

oj kosove kala graniti
???????????????????
shume pushtus ti i provove
ata humben ti qendrove

ej ej,oj kosove lule pranver
per ty ran trimat me n’der
azem bejta hasan prishtina
bajram curra e boletina

azem bejta hasan prishtina
bajram curra e boletina

 

Motrat Mustafa      Vaji I Nenes Trondit Boten

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

Ushtoj mali,ushtoj mali e gjemoj deti
n’token tone ,n’token tone u drith termeti
Nga nje goje,nga nje goje doli ofshama
gjitha anet u n’degjua gjama

Nene e plakur,nene e plakur ulur n’shkalle
priste djalin ,priste djalin kish ushtare
lotet n’faqe, lotet n’faqe i shkojn pa ndale
i del para e ta puth ne ball…puth ne ball

Hyre n’shpi,hyre n’shpi pa me folur bir.
n’kemb su cova,n’kemb su cova me ishin m’pir
n’arkivol, n’arkivol te kishin shtir
mos e merr i thash e kam t’im bir …kam t’im bir

Vaji i nenes, vaji nenes trondit boten
gjema e saj , gjema saj e mallkoj token
fjalt e mdha, fjalt e mdha i mbulojn rete
po lotet pikonin mbi varr te shkret

Albumi: Oj kosove simbol qendrese

 

Motrat Mustafa      Jem Teuta E Ilira

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

tane kto male
sikur thrasin
bjeshket tona
dic po flasin

mos harroni
kenges t’ja thoni

jem ilira
jem teuta
jem te rritur
neper luftra
gjithe shqiptaret kudo jan
nuk kan tjeter vec ni nane

tane kto male
sikur thone
t’gjithve gjaku
na bashkon

mos harroni
kenges t’ja thoni

jem ilira
jem teuta
jem te rritur
neper luftra
gjithe shqiptaret kudo jan
nuk kan tjeter vec ni nane (2x)

 

  Motrat Mustafa      O Trima Luftetar

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

se mjaft ne roberi
oj mjera shqiperi
o shok rrembeni pushket
ja vdekje ja liri (2X)

o trima luftetar
o bijt e skenderbeut
kerkoni shqipetare
lirin e memedheut (2x)

REF:
se mjaft ne roberi
oj mjera shqiperi
o shok rrembeni pushket
ja vdekje ja liri (2X)

sot niset me flamur
malit te dalim
permbi shkembij e gur
lirin te n’gjallim (2x)

REF:
se mjaft ne roberi
oj mjera shqiperi
o shok rrembeni pushket
ja vdekje ja liri (2X)

Albumi:oj kosove simbol qendrese

 

 Motrat Mustafa      36 Shkronja

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

36 shkronja thurin vargje
36 shkronja kan mbet
ishte ?????? bac naimit
e pagezoj me emrin alfabet

REF
?????????????? se kush je ti
???????????????????
shkronjat si u mesuan
mersontorja shtepi per shtepi
shkronjat si u mesuan
mersontorja shtepi per shtepi

II
penda jote mbi fleten e bardhe
mesontore mesuese e pare
fjala jote ish lufte me martina
drite te past emri yt dafina

REF
?????????????? se kush je ti
???????????????????
shkronjat si u mesuan
mersontorja shtepi per shtepi
shkronjat si u mesuan
mersontorja shtepi per shtepi

III
nuk pate zingjir nuk pate lira
por ner gra ti ishe me e mira
sot motrat e tua me dukat
pse se blejn nje push te marrin hak

REF
?????????????? se kush je ti
???????????????????
shkronjat si u mesuan
mersontorja shtepi per shtepi
shkronjat si u mesuan
mersontorja shtepi per shtepi

 

Motrat Mustafa      Kthehu Nga Mergimi

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

ooo ktheje koken shiko mbrapa
mos shko atje n’mergim
s aj vend esht i hidhur
kthehu pra kthehu biri im

s aj vend esht i hidhur
kthehu pra kthehu biri im

kok e ulur plot e mall
sikur nena kur esht pa djal
duart drithur pershendetje
mallengjim thon je e vdekje

atje nuk esht nena
te te thot bir pusho
atje me duart e nxira
sa me shpejt ti punon

te lutet nena plak
kthehu biri im
prej plages se mergimit
nuk do te kesh shpetim

vdekjen e kam para bir
e ti ate mendo
per hir t’vdekjes nenes tende
atje ti s’do te…..

kthehu bir ktheu ti
do te ham buk e krip
se kosva jon e dashur
te therret ketu me u rrit

ktheje koken shiqo prapa
mos shko atje n’mergim
se aj vend esht i hidhur
kthehu biri im…..(2X)

Motrat Mustafa      Linde Vella Na I Gezove Zemrat

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

o knon bilbili pa u n’dal e
na ka lind sonte nje djal e
nje sternip i skenderbeut
ju ka shtue nje pushk atdheut

o gzim me te madh nuk kemi pas
sot tet motra u ben me vlla
kalun vitet e merziz
treti koha e vetmise

o jemi t’gzuar sot pa par
per her t’par po thrrasim vlla e
kerset pushka e bjen sharkia
o keng e gzim na u m’bush shtepia

o e gzofsh jeten pa hidherime
vetem keng e ligjerime
vlla i dashur shtyll e shtepis
o trashegimi i ardhmeris e

o gjithe shtepia po buzqesh
se nante drita tash jan n’dez
jan tete lule ni kajranfil
ce ban drite o mor si kandil e

Motrat Mustafa      Nena Ju Me Na U Bashku

nga albumi Oj Kosove Simbol Qendrese (1991)

tash nje kenge ce do t’ja marrim
nena ju me na u bashku
ju ce keni me marr nuse
edhe vashat me i martu

ju ce keni me marre nuse
edhe vashat me i martu

ju ce keni me marre nuse
zemrat sot duhet me i gzu
mjaft me vujtje e pikllime
kenges sone me ju bashku

mjaft me vujtje e pikllime
kenges sone me ju bashku

o ju motra e ju halla
hapni zemrat si me pare
po bijne lodrat hedhni valle
o ju motra kosovare

po bijn lodrat hidhni valle
o ju motra kosovare

ju ce keni sonte dasem
zemrat sot duhet me i gzu
mjaft me vujtje e pikllime
kenges sone me ju bashku

Be the first to comment - What do you think?  Posted by admin - December 19, 2011 at 4:39 pm

Categories: Motrat Mustafa Albumet   Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Motrat Mustafa – Oj Kosove Fortese E Gurit (1990)

 1.    Motrat Mustafa  Kenge Per Fadil Vaten
 2.    Motrat Mustafa  Mora Rrugen Oj Nene
 3.    Motrat Mustafa  Trimave Të Kosovës
 4.    Motrat Mustafa  Cuca E Dibrës
 5.     Motrat Mustafa  Elegji Me Kavall
 6.    Motrat Mustafa  Jo Se M’poshtë Kush Kosovën
 7.    Motrat Mustafa  Gjuhes Shqipe Motrat
 8.    Motrat Mustafa  Kenge Per Vetim Shalen
 9.    Motrat Mustafa  Këngë Kurbeti
 10.    Motrat Mustafa  Motres Shqipe

 

 Motrat Mustafa      Kenge Per Fadil Vaten

nga albumiOj Kosove Fortese E Gurit(1990)

hej oj kosove fortes e gurit
vend i mbushur plot me trima
nene kosova kshtu i rriti
djem celiku dhe martina

nene kosova kshtu i rriti
djem celiku dhe martina

hej kulla jone qendres e gurit
po ta shton lavdin e jets
fadil vata shkemb garniti
fjala jote e beses (2x)

hej fjala jote shembi malin
lidhur n’pranga ligjeron
me durimin prej celiku
nane kosova kshtue msoj

me durimin prej celiku
nane kosova kshtu e msoj

i madh e i vogel knojn per ty
emri yllit ce …..
fadil vata je i gjall
ne kosoven tone te lire (2x)

albumi:oj kosve fortes e gurit

 

 

Motrat Mustafa      Mora Rrugen Oj Nene

nga albumiOj Kosove Fortese E Gurit(1990)

Mora rrugen per gurbet oj nenen
oooooo per gurbet oj nene
atje ishte o ni jet e rande
oooooo nje jet e rande

Kur ta ktheva shpinen nena ime
te lash ne vetmi
oooooo pa t’birin sun rri

Isha ne gurbet oj nena ime
atje tuj punuar,
ooooo atje tuj punuar
Kur me erdhi lajmi nena ime
femijt mi kan helmuar,
ooooo femijt mi kan helmuar

U ktheva nga gurbeti nena ime
me shtag duke u mbajtur
oooo me shtag duke u mbajtu
kur hyra ne shtepi oj nena ime
nusja me eshte m’palkur
oooo nusja me eshte m’palkur

Kisha marre nje thes oj nena ime
kisha dal me lyp
oooo kisha dal me lyp
se atje ne gurbet oj nena ime
mua me shkoj te rit
oooo mua me shkoj te rit

Albumi ;Oj Kosove fortese e gurit

 

 

Motrat Mustafa      Trimave Të Kosovës

nga albumiOj Kosove Fortese E Gurit(1990)

hej c’po ushtojn kto male hej more hej
c’po ushtojn kto male hej more hej
e po po luftojen o
trimat kosovar
per atdhe

REF
o shih oj nane
oj nana jone
shihi djemt e tu
ce digjen per kosove (2x)

hej c’po therret kosova hej more hej
c’po therret kosova hej more hej
po i kerkon trimat
ce ran per kosove
cdo betej

REF:
oh shih moj nane
oj nane prej dheu
trimat kosovare jan
bijt e skenderbeut (2x)

hej kacaniku hej more hej
kacaniku hej more hej
trimat po therrasin
urime kjo fes 2 korriku

REF:
o ju qoft urime
ty oj nane kosove
festa e 2 korrikut
an e mban jehon (2x)

 

Motrat Mustafa      Cuca E Dibrës

nga albumiOj Kosove Fortese E Gurit(1990)

zgjatma nje her doren o
moj cuca e dibres (2x)

do ta bejm shtepine o moj
ne gryk te radikes (2x)

ne gryk te radikes o
ku ???????????????? (2x)

do ti rritim vocet o
me kenge dashurije o(2x)

ne gryk te radikes
prane lumit me gure (2x)

edhe nu djekt mali o
ne s’do te ikim kurr e (2x)

ne gryk te radikes o
kuku ?????????? (2x)

do ti rritim vocet o
me kenge dashurije o(2x)

 

Motrat Mustafa      Elegji Me Kavall

nga albumiOj Kosove Fortese E Gurit(1990)

mbi at ???????? e gjalleses
si mbisha nje grup fashist
mbi koken e dushmanit
n’dodh te ishim terrorist

t’rethuar specijalsat
te shoqeruar me buzeqeshje
knaqur nga kjo qe n’dothte
tuj shiqu nxensat ner leste

cila dore e hodhi helmin
cila dore e beri kte
a kan zemer a ka jet
a mos eshte bish e vertet

pse valle jemi kanibal
ce s’ja dojm t’keqen askujt
a mos erdhem valle ne shkolle
t’marrim helmin tju helmojm

s’deshten ti shojn librat
oh rini oh jeta jone
se n’drrojm gjuhen e naimit
se as helmi s’na helmon

keshtu ne te helmuar
do te shkojm ne nga mesimi
ta mbajm fjalen tone te madhe
vetem mesim na tha naimi

ju kendojm dy motra
o ju shok te helmuar
kur ta degjoni ju ket keng
keni me u sheruar
oho keni me u sheruar

 

Motrat Mustafa      Jo Se M’poshtë Kush Kosovën

nga albumiOj Kosove Fortese E Gurit(1990)

O ka do dit o
ka ardh lajm i zi
me pushk e helmeta
me vra pleq e fmij
o me vra pleq e fmij

e kan hapur lajmin
dojn me na citfare
o dojn me robnue
mabre popllin shqiptare
o mbare popllin shqiptare

REF:
heej ndal barbar tu thaft ty goja
nuk bjer poshte kurr KOSOVA
ndlalu ti mos e lsho doren
s’mposhtni dot IBRAHIM RUGOVEN o hej

II
O ju bisha t’egra
o gjak pirsa t’zi
shih si vdes shqiptari
trimi per liri
o trimi per liri

bac JUSUF GERVALLA
oh ni krahnor gjan
e ka dhanun jeten
trimi per vatan
o trimi per vatan

REF:
heej ndal barbar tu thaft ty goja
nuk bjer poshte kurr KOSOVA
ndlalu ti mos e lsho doren
ska djal nane ce shkel KOSOVEN o hej

III
Bac ZEKRIJA CANA
IBRAHIM RUGOVA
o dhe ne te gjith o
KOSOVA e jona
KOSOVA e jona

Bac ADEM DEMACI
ket fest e ka ……..
deri kur u shpall
KOSOVA jon e lir
KOSOVA jon e lir

REF:
heej ndal barbar tu thaft ty goja
nuk bjer poshte kurr KOSOVA
s’mposhtni dot IBRAHIM RUGOVEN o hej…..(2X)

 

“Gjuhes Shqipe” nga Motrat Mustafa

por si gjama e zogut t’veres
ce vallzon n’blerim te prillit
por si ambli flladi eres
qe limon gjit e trendafili
por si ambli flladi eres
qe limon gjit e trendafili

por si vala e bregut detit
por si gjama rrefes shtegtare
si ushtima nje termetit
nja shtu esht gjuha shqiptare
si ushtima njehtermetit
nja shtu esht gjuha shqiptare

e ati ju thaft o goja
ce perbus ket gjuh hynore
se n’gjuh te huj kur sesht nevoja
le te veten len pas dore
se n’gjuh te huj kur sesht nevoja
le te veten len pas dore

shqip mas pari kemi fol
na vend tjeter kur kem shkue
tuj n’djek flutura neper ara
shqip mas pari kemi knue
tuj n’djek flutura neper ara
shqip mas pari kemi knue

nga albumiOj Kosove Fortese E Gurit(1990)

por si gjama e zogut t’veres
ce vallzon n’blerim te prillit
por si ambli flladi eres
qe limon gjit e trendafili
por si ambli flladi eres
qe limon gjit e trendafili

por si vala e bregut detit
por si gjama rrefes shtegtare
si ushtima nje termetit
nja shtu esht gjuha shqiptare
si ushtima njehtermetit
nja shtu esht gjuha shqiptare

e ati ju thaft o goja
ce perbus ket gjuh hynore
se n’gjuh te huj kur sesht nevoja
le te veten len pas dore
se n’gjuh te huj kur sesht nevoja
le te veten len pas dore

shqip mas pari kemi fol
na vend tjeter kur kem shkue
tuj n’djek flutura neper ara
shqip mas pari kemi knue
tuj n’djek flutura neper ara
shqip mas pari kemi knue.

 

Motrat Mustafa      Kenge Per Vetim Shalen

nga albumiOj Kosove Fortese E Gurit(1990)

mos kjaj nano o ti mos vajto
vetim shala trim i popullit
per ksoeve ka ra
vetim shala trim i popullit
per kosve ka ra

kur tre plumba n’ball i ran
per ne tri her na lindi
sikur liti yt i paster
sikur jeta e ktij trimi

vetim shala t’pyt rinia
sa e rend thon esht tradhtia
sa e rend thon esht tradhtia
aq ma e rend thon esht robnia

ju o djemt e mi
sdo te bej kurgje
ska qen vetem djali im
oj kosoves nene

ska qen vetem djali im
oj kosoves nene

kur me than se e kan vra
vetm dy lot me rane
veq per shoket e tij
e per shkollen shembullore

e la canten prap ne…
e la nenen prane vdekjes
i la shoket n’banka ulur
e ky n’varr i perkulur

duron ky popull duron
edhe vrase edhe rrahje
kurr kosoven nuk e l’shojm
deri………

gjak e lotet derdhem ty
kosove oj nene trimeresh
vetim shala naj dhuroj
lirin kosoves peshqesh

vetim shala naj dhuroj
lirin kosoves peshqesh
oooo nena jone esht burreresh
oooo nena jone esht burreresh
oooo nena jone esht burreresh

albumi:oj kosve fortes e gurit

 

Motrat Mustafa      Këngë Kurbeti

nga albumiOj Kosove Fortese E Gurit(1990)

sec mu dogj kjo zemer
n’ket gurbet te shkret (2x)

o dashnit e shpise
larg me kan m’bete (2x)

kur e morra rrugen
ne gurbet me shkue (2x)

ajt me t’mire o bir o
nana mu drejtue (2x)

motra jem e dashur
me tha me lot ne sy (2x)

hajt o vllau jem o
ishalla shnosh vjen n’shpie (2x)

djali jem i vogel
me tha me lot n’sy (2x)

qysh n’gurbet po shkon o bab
t’vogel po m’len n’shpie e (2x)

nusja jem e dashur
mu me tha tuj kja (2x)

o gurbet oj zi e
o ti mos na n’daj e (2x)

 Motrat Mustafa      Motres Shqipe

 nga albumi Oj Kosove Fortese E Gurit (1990)

oh motra shqipe
ka que fjal
me qendis
ne kuq e ??????

me qendis
ne kuq e ?????

o se asht zemra
e kombit ??????
si flamuri yne kombetare
si flamuri yne kombetare

oh ne mos paq
gajtan te zi
me gersheta
thurre mire
me gersheta
turre mire

o se mos paqit
moj pambuk
thurrni zemrat
si flamur
thurrni zemrat
si flamur

oh shqipja tij
na rrin ne zemer
na jep ?????
e na jep emer
na jep ????
e na jep emer

oh shqipja tij
gjithmone jehon
si flamuri
ce valon
si flamuri
ce valon

Be the first to comment - What do you think?  Posted by admin - at 12:54 pm

Categories: Motrat Mustafa Albumet   Tags: , , , , , , , , ,

Motrat Mustafa Foto

Motrat Mustafa

Motrat Mustafa Foto

Be the first to comment - What do you think?  Posted by admin - at 12:28 pm

Categories: Motrat Mustafa Foto   Tags: , , , ,