Posts Tagged ‘Kenge Dasmash (te Lutem Nane O Ti ……)’

Motrat Mustafa – Endrrat E Kosovares

Motrat Mustafa – Endrrat E Kosovares

  1.        Motrat Mustafa  Oj Rinia E Kosovës
  2.        Motrat Mustafa  Zemra Ime Shumë Të Don
  3.        Motrat Mustafa  Si Të Jetoj Pa Ty
  4.        Motrat Mustafa  Kthehuni O Vllezer
  5.        Motrat Mustafa  Si U N’dam As Vet Se Di
  6.        Motrat Mustafa  Me Djeg Malli
  7.        Motrat Mustafa  O Për Ty Malli Më Ka Marrë
  8.        Motrat Mustafa  Pse S’më Thirre Djalë
  9.        Motrat Mustafa  Kenge Dasmash (te Lutem Nane O Ti ……)

 

Motrat Mustafa      Oj Rinia E Kosovës

nga albumiEndrrat E Kosovares(1994)

Oj rinia suha rekes
rrethuar me fshatrat i tia
me mall ju argetojn
kenget e mia

kenga ju argton
kenga ju ofron¨
ooo atje rrez mushtishtit
bilbili kendon
zeri i shkon kti fshatra
kohen embelzon
zeri i shkon kti fshatra
kohen embelzon

do tju sjell mushtishti
kengtare te reja
do t’ju kanqet shpirti
do t’ju gezoj hareja

atje n’prizren t’lasht
t’bukrin shadervan
vashat ecin rruges
gjith lakmi u kan
aaa per rini kendoj ket keng
aaa per rini kendoj ket keng

atje n’breg te diellit
ne prishtinen tone
e bukura studentesh
per ardhmerin mendon
eja eja eja e bukra studentesh
se kosova nene
n’ty ka t’madhen shpres

ooo do ti knaqet shpirti
mitrovices trime
do t’kanqim vushtrrien
me ket kengen time
do t’kanqim vushtrrien
me ket kengen time

Pejes e Gjakoves
rinia u kendon
Ferizaj te bukur
kenges le t’ja thone
Kosove ilirid
mos rri kurr ne halle
valles do ti prin
ne shqiprin e madhe

aaa per rini kendoj ket keng
aaa per rini kendoj ket keng

 

Motrat Mustafa      Zemra Ime Shumë Të Don

nga albumiEndrrat E Kosovares(1994)

Si pellumb ne breg te deti
?????????????????????
djal me flokez kacurrela
n´gjirin tim bere fole (2X)

REF:
Zemra ime shume te don
dit e nat per ty mendon
shpirti im nuk gjen cetsi
bashkojm zemrat ne te dy (2X)

II
Syte tua fort shkelqyen
dashnin tande ma rrefyen
ato fjal ce une kerkova
kurr nga ti nuk i degjova

REF:
Zemra ime shume te don
dit e nat per ty mendon
shpirti im nuk gjen cetsi
bashkojm zemrat ne te dy (2X)

REF:
Zemra ime shume te don
dit e nat per ty mendon
shpirti im nuk gjen cetsi
bashkojm zemrat ne te dy (2X)

 

Motrat Mustafa      Si Të Jetoj Pa Ty

nga albumiEndrrat E Kosovares(1994)

Si s’terdh keq moj
Si s’terdh keq moj
kshtu me vepru (2X)

djal bre djal
djal bre djal
une s’tkam harru (2X)

malli per ty me ka marre
por te ti s’mundem me ardhe
por te ti s’mundem me ardhe
fati zi mu me ka n’djek
si t’jetoj pa ty n’ket jet
si t’jetoj pa ty n’ket jet (2X)

II
Kur te pyta ty moj vajz
????????????????
e kur t’pyt baba yt
????????????????

mallkoj veten perendin
ce s’pata guxim
cfare do t’beje ti o djal
t’ishe n’vensin tim

pse me bere o te vuaj
e di vet me shpirt te dua
e di vet me shpirt te dua
une zemer gjithmon t’kam
dhe per jet e jotja jam
dhe per jet e jotja jam (2X)

pse me bere o te vuaj
e di vet me shpirt te dua
e di vet me shpirt te dua
une zemer gjithmon t’kam
dhe per jet e jotja jam
dhe per jet e jotja jam (2X)

 

Motrat Mustafa      Kthehuni O Vllezer

nga albumiEndrrat E Kosovares(1994)

Deri kur gurbet i zi
Deri kur gurbet i zi
Dot t’na humb ti cdo te ri
Dot t’na humb ti cdo te ri

REF :
Kthehuni o vllezer
Kthehuni n’shtepi
Mos i leni nanat
Me dur ne gji (2x)

II
Shum e namen t’dhash gurbet
Shum e namen t’dhash gurbet
E lash nanen nusen vet
E lash nanen nusen vet

REF:
Djali thot oj nane
Mu zemra mu n’xi
S’mal gurbeti
me u c’mall me ty (2x)

III
Nusja t’fala po te con
Nusja t’fala po te con
Ce shume vite prita kot
Ce shume vite prita kot

REF :
Qaj oj zemra ime
Qaj e mos u n’dal
Mu rrit djali
Babane pa e pa(2x)

 

 Motrat Mustafa      Si U N’dam As Vet Se Di

nga albumiEndrrat E Kosovares(1994)

kur kam cen atje n’mergim
dit e nat kam qajt me lot
si ta ktheva shpinen ty
e mallkova une ket bote (2X)

erdha ktu nenen vendlindje
ment atje e qaj ketu
ti i dashur djal i bukur
a e din se sa te du (2x)

oh cfare jete ti them jet
kur une erdha e ti ke mbet
oh cfare jete te them ketu
ti atje e une ketu (2x)

oh cafre bote o e mallkuar
kur u n’dam me lot ne sy
njeri tjetri me mall shiquam
si u n’dam as vet se di (2x)

 Motrat Mustafa      Me Djeg Malli

nga albumiEndrrat E Kosovares(1994)

Cysh at dite ce kur te pash
thash se ti dot jesh per mu
e si zog te ri sot rash
ce nat cast kam nis te du

sa fort ce une t’kam njoft
thash me vete plot gezim
ylli jetes per mu coft
n’dricofsh fort ne shpirtin tim (2X)

REF:
Sa ma fort ce une te njoh
aq me shum ne zemer t’kam
sa ma fort ce une te shoh
aq me shume e djegur jam (2x)

II
Ksaj tek ti aty rrihet
per me ba pak pushim
mu aty ne zemren tende
mu aty ne shpirtin ti

dy jav m’brenda aty bashk
tan mu duk si tishim ni
bota s’ka me na diktu
se na jemi une e ti (2x)

REF:
Sa ma fort ce une te njoh
aq me shum ne zemer t’kam
sa ma fort ce une te shoh
aq me shume e djegur jam (2x)

REF:
Sa ma fort ce une te njoh
aq me shum ne zemer t’kam
sa ma fort ce une te shoh
aq me shume e djegur jam (2x)

 

Motrat Mustafa      O Për Ty Malli Më Ka Marrë

nga albumi Endrrat E Kosovares (1994)

Me pas dite ce kaq do te du
une me ty as qe isha njoftu
kisha vuajtur ashtu ne vetmi
si nata pa hen une pa ty

kisha vuajtur ashtu ne vetmi
si nata pa hen une pa ty

REF:
Larg meje ti tash je largu
dhe me tjeter vash je feju
zemren time oh ma ke thare
o per ty malli m’ka marre (2x)

II
Nje tufe lule mas kujt ta coj
fejesen une ta uroj
n’doshta kurr me s’do te takoj
hijen tende do ta endrroj

n’doshta kurr me s’do te takoj
hijen tende do ta endrroj

REF:
Larg meje ti tash je largu
dhe me tjeter vash je feju
zemren time oh ma ke thare
o per ty malli m’ka marre (2x)

REF:
Larg meje ti tash je largu
dhe me tjeter vash je feju
zemren time oh ma ke thare
o per ty malli m’ka marre (2x)

 

Motrat Mustafa      Pse S’më Thirre Djalë

nga albumiEndrrat E Kosovares(1994)

Pse s’me thirre djal
te vij une me ty
Pse s’me thirre djal
te vij une me ty

oret m’duken t’gjata
kur jam une pa ty
oret m’duken t’gjata
kur jam une pa ty

Dole ne dritare
e me dor s’ma ban
hiqma mallin vash
vec per zerin tand (2x)

II
ti edi sa te dua
e di sa me don
ti edi sa te dua
e di sa me don

e di se t’penguan
per bashkimin tone
e di se t’penguan
per bashkimin tone

kur te dua une
bota le te flas
ata ce s’kuptuan
zoti le ti vras (2x)

III
ma jep doren vash
bukuroshe moj
ma jep doren vash
bukuroshe moj

jam e jotja djal
pa ty s’mund t’jetoj
jam e jotja djal
pa ty s’mund t’jetoj

Motrat Mustafa      Kenge Dasmash (te Lutem Nane O Ti ……)

T´lutem nano
o ti mos vajto
kenga e vallja nano
le t´jehoj
hidherimin nano
ta largojm
mota vallun
sonte e marton

hidhe vallen nena ime
por si flutur fluturo
n´degjo valle t´bukur nan
shota le t´jehoj

n´degjo valle t´bukur nan
shota le t´jehoj

sa gezim oj nane
zemrat plot lumtuti
nusja edhe dhendrri
valles le ti prin
te ´jehojn dahiret
tupanat le t´bijn

kengen mos e n´dal
ti oj nena jone
morre nuse t´bukur
shpija po t´ndricon

ngreheje shamijen
ti o nen e babe
dasmort urojn dasmen
dhendrit urojn fate

Titulli origjinal kenge dasmash

Be the first to comment - What do you think?  Posted by admin - December 22, 2011 at 4:49 pm

Categories: Motrat Mustafa Albumet   Tags: , , , , , , , , ,