Posts Tagged ‘Albumet’

Motrat Mustafa – Te Kam Moter Ty Dhe Kengen (1997)

Motrat Mustafa – Te Kam Moter Ty Dhe Kengen (1997)

 1.        Motrat Mustafa  Kenge Dasmash (oj Lulije Lum Kunata)
 2.        Motrat Mustafa  Syrin A Ma Fal
 3.        Motrat Mustafa  Rritu Gocë E Vogël
 4.        Motrat Mustafa  Mall E Kam Me Dal N’oborr
 5.        Motrat Mustafa  Të Kam Motër Ty Dhe Këngën
 6.        Motrat Mustafa  O Kurbet I Zi
 7.        Motrat Mustafa  M’kaloi Dita
 8.        Motrat Mustafa  ç’ke Ti çikë

 

Motrat Mustafa      Kenge Dasmash (oj Lulije Lum Kunata)

nga albumi Te Kam Moter Ty Dhe Kengen (1997)

oj lulije lum kunata
ku naj rrite floket e gjata

ku naj rrite floket e gjata

une i rrita ner ni dardhe
me shqiponjat ball per ball e

me shqiponjat ball per ball e

do ta kallim dushkun
da cojna perpjete

do ta kallim dushkun
da cojna perpjete

oj me martu vellaun
sa koka shyhrtete

oj me martu vellaun
sa koka shyhrtete

do ta kallim dushkun
ta cojna n´havae

do ta kallim dushkun
ta cojna n´havae

oj me marre kunat e
sa koka sevda e

oj me marre kunat e
sa koka sevda e

 

Motrat Mustafa      Syrin A Ma Fal

nga albumi Te Kam Moter Ty Dhe Kengen (1997)

syrin a ma fal a ma fal
ti o besnik djal besnik djal

syrin a ma fal a ma fal
ti o besnik djal besnik djal

REF:
askujt si kallxoj
se te dashuroj
ooo shume te du
jam dashuru (2x)

II
Eja djalo se me morren
ty te shkrij si dielli boren

Eja djalo se me morren
ty te shkrij si dielli boren

REF:
askujt si kallxoj
se te dashuroj
ooo shume te du
jam dashuru (2x)

REF:
askujt si kallxoj
se te dashuroj
ooo shume te du
jam dashuru (2x)

 

Motrat Mustafa      Rritu Gocë E Vogël

nga albumi Te Kam Moter Ty Dhe Kengen (1997)

Sec u keput nje yll
e vajti pran henes
rritu goc e vogel
oho me nazet e nenes

II
kur ma bjen kafen
ne pellemb te dores
rritu goc e vogel
oho me nazet e nenes

III
Shkon lumi val val
syrin as ma fal
ah moj goc e vogel
oho m’bahet mal

IV
me nazet e nenes
rritu e dhe pak
kur dot rrish te une
dot behesh rehat

 

Motrat Mustafa      Mall E Kam Me Dal N’oborr

nga albumi Te Kam Moter Ty Dhe Kengen (1997)

mall e kam me dal n’oborr e
mall e kam me dal n’oborr e

aj djali ma ban me dor
of aman aman aman
sa ne hall jam ra

of aman aman
sa ne hall jam ra

mall e kam me dal n’sokak e
mall e kam me dal n’sokak e

djalit ju kam ba merak
of aman aman
sa ne hall jam ra

of aman aman
sa ne hall jam ra

mall e kam me dal te dera
mall e kam me dal te dera

aj djali vjen si perhera
of aman aman
sa ne hall jam ra

of aman aman
sa ne hall jam ra

mall e kam me dal te ara
mall e kam me dal te ara

aj djali me del perpara
of aman aman nuk di cka do baj

of aman aman nuk di cka do baj

albumi:te kam moter ty dhe kengen

 

 

Motrat Mustafa      Të Kam Motër Ty Dhe Këngën

nga albumi Te Kam Moter Ty Dhe Kengen (1997)

ishim t´vogla ce at her
dhe bylbzonim nga ni fjal
a t´kujtohet motra ime kenga par

ishin tingull melodije
ce as sot spo i kujtoj
por edi ce kenga jon aty filloj

dhe u rritem gjithmon bashk
kenga rroj si burrim
u bo shkum me det me vall
horizonte pa mbarim

qfar fike ne zemer edin
fjalet me te embla per ty
nga do ce te iku e shkoj
un per ty un per ty dot kendoj

 

 Motrat Mustafa      O Kurbet I Zi

o gurbet gurbet i zi
ti me je
sa shume zemra i ke n’xi
o gurbet

REF:
sa shume nana
len pa femije
sa shume vasha
pa djem te ri e

sa shume nana
len pa femije
sa shume vasha
pa djem te ri e

o gurbet gurbet i zi
ti me je
sikur zogun pa fole
ti me le

REF:
sa shume nana
len pa femije
sa shume vasha
pa djem te ri e

sa shume nana
len pa femije
sa shume vasha
pa djem te ri e

o gurbet gurbet i zi
ti me je
ti me le pa gzim pa jet
o gurbet

REF:
sa shume nana
len pa femije
sa shume vasha
pa djem te ri e

sa shume nana
len pa femije
sa shume vasha
pa djem te ri e

o gurbet gurbet i zi e

 

Motrat Mustafa      M’kaloi Dita

nga albumi Te Kam Moter Ty Dhe Kengen (1997)

e kaloi dita rrez ni mali
tuj mendu djal o per ty
dy tri pika lot i lshova
mallku qoft kjo dashuri

dy tri pika lot i lshova
mallku qoft kjo dashuri

REF:
sa i bukur qe me je
dashurin o djal mos e fsheh
falma cec me zemer o
shpirti im djal ty te do

falma cec me zemer o
shpirti im djal ty te do

II
me zuri nata tuj mledh lule
ni nga ni tu i tubu
lule te bukra ngjyra ngjyra
kur takoj me ti dhuru

lule te bukra ngjyra ngjyra
kur takoj me ti dhuru

REF:
sa i bukur qe me je
dashurin o djal mos e fsheh
falma cec me zemer o
shpirti im djal ty te do

falma cec me zemer o
shpirti im djal ty te do

III
nga hareja e takimit
nuk te thash djal se te du
lulet un ce ti dhurova
jan deshmi me tregu

lulet un ce ti dhurova
jan deshmi me tregu

REF:
sa i bukur qe me je
dashurin o djal mos e fsheh
falma cec me zemer o
shpirti im djal ty te do

falma cec me zemer o
shpirti im djal ty te do

 

  Motrat Mustafa      ç’ke Ti çikë

nga albumi Te Kam Moter Ty Dhe Kengen (1997)

Cke ti qiko

Cke ti qiko
aman ce po qan
jam merzit o djal
zemra spo m’duron

O pellumb i bardh
andej kah flutron
shume te fala kam
ti a po mi con

Pershendetmi
o ti babe e nane
motres edhe vellaut
te fala mi ban

Me ka plakur
mua dheu i huj
malli yt oj nane
syt mi ka verbu

Be the first to comment - What do you think?  Posted by admin - December 27, 2011 at 2:23 pm

Categories: Motrat Mustafa Albumet   Tags: , , , , , , , , , , , ,

Motrat Mustafa – Oj Kosove Simbol Qendrese (1991)

Motrat Mustafa – Oj Kosove Simbol Qendrese  (1991)

 1.        Motrat Mustafa  Kush Te Vrau Jusuf Gervalla
 2.        Motrat Mustafa  Oj Kosove Simbol Qendrese
 3.        Motrat Mustafa  Vaji I Nenes Trondit Boten
 4.        Motrat Mustafa  Jem Teuta E Ilira
 5.        Motrat Mustafa  O Trima Luftetar
 6.        Motrat Mustafa  36 Shkronja
 7.        Motrat Mustafa  Kthehu Nga Mergimi
 8.        Motrat Mustafa  Linde Vella Na I Gezove Zemrat
 9.        Motrat Mustafa  Nena Ju Me Na U Bashku

   Motrat Mustafa      Kush Te Vrau Jusuf Gervalla

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

pyet kosova kjo nene madhja
kush te vrau
kush te vrau jusuf gervalla (2x)

kush te vrau
ju thaft dora
sec po shtin tinez
kta hora (2x)

pyet kosova kjo nane loke
kush ja vret
kush ja vret bijt e ksaj toke (2x)

kush ja vret
ja perqan
her do kur
dot marrim hak (2x)

pyet kosova kjo nane shkreta
kush te vrau
kush te vrau o kadri zeka (2X)

skeni vdekur
jeni gjall
rreze dielli lapidar (2x)

 

Motrat Mustafa      Oj Kosove Simbol Qendrese

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

oj kosove fortese e guri
si shqiponja n’mes flamurit
kur i …….neper mote
kendon keng lavdia jote

ej ej,oj kosove lule pranver
per ty ran trimat me n’der
azem bejta hasan prishtina
bajram curra e boletina

azem bejta hasan prishtina
bajram curra e boletina

oj kosove simbol qendrese
vend trimnie fjal e bese
sa shume hoqe prej dushmanve
prej krajlive pre sulltanve

ej ej,oj kosove lule pranver
per ty ran trimat me n’der
azem bejta hasan prishtina
bajram curra e boletina

oj kosove kala graniti
???????????????????
shume pushtus ti i provove
ata humben ti qendrove

ej ej,oj kosove lule pranver
per ty ran trimat me n’der
azem bejta hasan prishtina
bajram curra e boletina

azem bejta hasan prishtina
bajram curra e boletina

 

Motrat Mustafa      Vaji I Nenes Trondit Boten

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

Ushtoj mali,ushtoj mali e gjemoj deti
n’token tone ,n’token tone u drith termeti
Nga nje goje,nga nje goje doli ofshama
gjitha anet u n’degjua gjama

Nene e plakur,nene e plakur ulur n’shkalle
priste djalin ,priste djalin kish ushtare
lotet n’faqe, lotet n’faqe i shkojn pa ndale
i del para e ta puth ne ball…puth ne ball

Hyre n’shpi,hyre n’shpi pa me folur bir.
n’kemb su cova,n’kemb su cova me ishin m’pir
n’arkivol, n’arkivol te kishin shtir
mos e merr i thash e kam t’im bir …kam t’im bir

Vaji i nenes, vaji nenes trondit boten
gjema e saj , gjema saj e mallkoj token
fjalt e mdha, fjalt e mdha i mbulojn rete
po lotet pikonin mbi varr te shkret

Albumi: Oj kosove simbol qendrese

 

Motrat Mustafa      Jem Teuta E Ilira

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

tane kto male
sikur thrasin
bjeshket tona
dic po flasin

mos harroni
kenges t’ja thoni

jem ilira
jem teuta
jem te rritur
neper luftra
gjithe shqiptaret kudo jan
nuk kan tjeter vec ni nane

tane kto male
sikur thone
t’gjithve gjaku
na bashkon

mos harroni
kenges t’ja thoni

jem ilira
jem teuta
jem te rritur
neper luftra
gjithe shqiptaret kudo jan
nuk kan tjeter vec ni nane (2x)

 

  Motrat Mustafa      O Trima Luftetar

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

se mjaft ne roberi
oj mjera shqiperi
o shok rrembeni pushket
ja vdekje ja liri (2X)

o trima luftetar
o bijt e skenderbeut
kerkoni shqipetare
lirin e memedheut (2x)

REF:
se mjaft ne roberi
oj mjera shqiperi
o shok rrembeni pushket
ja vdekje ja liri (2X)

sot niset me flamur
malit te dalim
permbi shkembij e gur
lirin te n’gjallim (2x)

REF:
se mjaft ne roberi
oj mjera shqiperi
o shok rrembeni pushket
ja vdekje ja liri (2X)

Albumi:oj kosove simbol qendrese

 

 Motrat Mustafa      36 Shkronja

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

36 shkronja thurin vargje
36 shkronja kan mbet
ishte ?????? bac naimit
e pagezoj me emrin alfabet

REF
?????????????? se kush je ti
???????????????????
shkronjat si u mesuan
mersontorja shtepi per shtepi
shkronjat si u mesuan
mersontorja shtepi per shtepi

II
penda jote mbi fleten e bardhe
mesontore mesuese e pare
fjala jote ish lufte me martina
drite te past emri yt dafina

REF
?????????????? se kush je ti
???????????????????
shkronjat si u mesuan
mersontorja shtepi per shtepi
shkronjat si u mesuan
mersontorja shtepi per shtepi

III
nuk pate zingjir nuk pate lira
por ner gra ti ishe me e mira
sot motrat e tua me dukat
pse se blejn nje push te marrin hak

REF
?????????????? se kush je ti
???????????????????
shkronjat si u mesuan
mersontorja shtepi per shtepi
shkronjat si u mesuan
mersontorja shtepi per shtepi

 

Motrat Mustafa      Kthehu Nga Mergimi

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

ooo ktheje koken shiko mbrapa
mos shko atje n’mergim
s aj vend esht i hidhur
kthehu pra kthehu biri im

s aj vend esht i hidhur
kthehu pra kthehu biri im

kok e ulur plot e mall
sikur nena kur esht pa djal
duart drithur pershendetje
mallengjim thon je e vdekje

atje nuk esht nena
te te thot bir pusho
atje me duart e nxira
sa me shpejt ti punon

te lutet nena plak
kthehu biri im
prej plages se mergimit
nuk do te kesh shpetim

vdekjen e kam para bir
e ti ate mendo
per hir t’vdekjes nenes tende
atje ti s’do te…..

kthehu bir ktheu ti
do te ham buk e krip
se kosva jon e dashur
te therret ketu me u rrit

ktheje koken shiqo prapa
mos shko atje n’mergim
se aj vend esht i hidhur
kthehu biri im…..(2X)

Motrat Mustafa      Linde Vella Na I Gezove Zemrat

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

o knon bilbili pa u n’dal e
na ka lind sonte nje djal e
nje sternip i skenderbeut
ju ka shtue nje pushk atdheut

o gzim me te madh nuk kemi pas
sot tet motra u ben me vlla
kalun vitet e merziz
treti koha e vetmise

o jemi t’gzuar sot pa par
per her t’par po thrrasim vlla e
kerset pushka e bjen sharkia
o keng e gzim na u m’bush shtepia

o e gzofsh jeten pa hidherime
vetem keng e ligjerime
vlla i dashur shtyll e shtepis
o trashegimi i ardhmeris e

o gjithe shtepia po buzqesh
se nante drita tash jan n’dez
jan tete lule ni kajranfil
ce ban drite o mor si kandil e

Motrat Mustafa      Nena Ju Me Na U Bashku

nga albumi Oj Kosove Simbol Qendrese (1991)

tash nje kenge ce do t’ja marrim
nena ju me na u bashku
ju ce keni me marr nuse
edhe vashat me i martu

ju ce keni me marre nuse
edhe vashat me i martu

ju ce keni me marre nuse
zemrat sot duhet me i gzu
mjaft me vujtje e pikllime
kenges sone me ju bashku

mjaft me vujtje e pikllime
kenges sone me ju bashku

o ju motra e ju halla
hapni zemrat si me pare
po bijne lodrat hedhni valle
o ju motra kosovare

po bijn lodrat hidhni valle
o ju motra kosovare

ju ce keni sonte dasem
zemrat sot duhet me i gzu
mjaft me vujtje e pikllime
kenges sone me ju bashku

Be the first to comment - What do you think?  Posted by admin - December 19, 2011 at 4:39 pm

Categories: Motrat Mustafa Albumet   Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,