Motrat Mustafa – Kuvendojne Dy Motra Kuvendojne Dy Motra

Motrat Mustafa  – Kuvendojne Dy Motra  Kuvendojne Dy Motra

Albumi: Kuvendojne Dy Motra  Kuvendojne Dy Motra (1996)

  1.        Motrat Mustafa  Letër Nga Kosova
  2.        Motrat Mustafa  Me Fajsojn Qe S’pata Femije
  3.        Motrat Mustafa  ëngjëllushë
  4.        Motrat Mustafa  Larg Në Mërgim
  5.        Motrat Mustafa  Hidhe Vashë Shaminë
  6.        Motrat Mustafa  Vasha Ka Nje Djal Qe Don
  7.        Motrat Mustafa  Fellenze Mali
  8.        Motrat Mustafa  Kënga Na Prinë
  9.        Motrat Mustafa  Kuvendojnë Dy Motra

 

Motrat Mustafa      Letër Nga Kosova

nga albumi Kuvendojne Dy Motra (1996)

Me erdh nje leter nga Kosova
Hajde djalo se t’harrova

T’ka harrue nena shkrete
Hajde djal mos rri n’gurbet

Hajde te shkojna ne Prizren
Se atje kem t’bukrin vend

Hajde te shkojna ne Ferizaje
Se atje kem babe e nane.

Hajde t’shkojna ne prishtine
Se atje kem gjithe shoqnin

Hekim malle dhe kendojm
larg atdheut mos t’jetojm.

Albumi:Kuvendojn dy motra

 

Motrat Mustafa      Me Fajsojn Qe S’pata Femije

nga albumi Kuvendojne Dy Motra (1996)

A do t’vjen dhe nje her pranveraaa ?!
A do t’qelin lulet perseriii ?!
qaj me lot nan tu i palu kuferat
se prej neser nuse sjam n’ket shpi

Kujt ja fala nan dhjete vjet martesen
kujt ja fala lulen e riniiiiiis, po me qesin
nan ne udh pa shpressëëë
me fajsojn oj nan pse spata femije …

ReF:
Shkoj ne manastir
do te digjem ne erresir
sikur zjarri ne kandila
shkoj ne manastir
do te digjem ne erresir
se ne shpirt mi kan vu grilat

dhe qaj me zemer te pervluaaar
paskam dasht oj nan njeriun e gabuar
dhe qaj me zemer te perveluaaar
paskam dasht oj nan njeriun e gabuar

Une e di se prap do t’vjen pranvera,
do te qelin lulet perseriii
po per muaa, fushat jan me therraaa
jeta ime eshte ky manastir…

Kur t’pendohesh pse me le te mjer
mos pyet zotin ku me më takuuu
te lajthia ku t’pash t’paren herëë
dheu i zi o mu me ka mbulu…

ReF:
Shkoj ne manastir
do te digjem ne erresir
sikur zjarri ne kandila
shkoj ne manastir
do te digjem ne erresir
se ne shpirt mi kan vu grilat

Dhe qaj me zemer te perveluaaar
paskam dasht oj nan njeriun e gabuar
dhe qaj me zemer te perveluaaar
paskam dasht oj nan njeriun e gabuar

 

Motrat Mustafa      ëngjëllushë

nga albumiKuvendojne Dy Motra(1996)

Si pranvera qe ka ardhe
me shendet fustani i bardhe
me shendet mot mas moti
e martesen ta bekoft zoti

REF:
me shendet o mot mas moti
e martesen o
e martesen t’bekoft zoti
t’bekoft zoti o…(2x)

II
engjellushe me syt e zi
oh sa bukur fustani te rri
sikur zane e malit je
bukurin moj mos e fsheh

REF:
engjellush moj te urova
te urova o
qe te jesh gjithmone e para
ti n’der shoqe o…(2x)

REF:
engjellush moj te urova
te urova o
qe te jesh gjithmone e para
ti n’der shoqe o…(2x)

 

Motrat Mustafa      Larg Në Mërgim

nga albumiKuvendojne Dy Motra(1996)

Larg,atje larg o ne mergim
dallendyshe nisu fluturim
shko mergimtarin e takon
falja kengen plagen ja sheron

kengen ton me qifteli
mergimatrit falja ti
mos t’harroj kto troje tona
ku jan plisat dhe shqiponjat

REF:
kengen tone me qifteli
le te c’mallet ne vetmi
shpirti lodhur mso ti thehet
e pret vasha gjer sa t’kthehet

larg,djali vashen e kujton
per vendlindje zemra i loton
shko dallendyshe fluturo
por si vasha djalin perqafo

REF:
kengen ton me qifteli
mergimatrit falja ti
mos t’harroj kto troje tona
ku jan plisat dhe shqiponjat

kengen tone me qifteli
le te c’mallet ne vetmi
shpirti lodhur mso ti thehet
e pret vasha gjer sa t’kthehet (2x)

albumi:kuvendojn dy motra

 

Motrat Mustafa      Hidhe Vashë Shaminë

nga albumiKuvendojne Dy Motra(1996)

hidhe moj hidhe
vash shamin
eja hyn ne valle
vallzo moj vash e bukur
kenga esht e jon
dridhe moj shtatin bukur
zemrat moj na kalle
vallzo moj vash e bukur
por sikur shqiponj

REF:
edhe lumi po vershon
vallja nuk pushon
edhe po te digjen malet
kenga jone nuk n’dalet (2X)

II
te paret kenges ja thon
na e shtojn pikllimin
vallzo moj vash e bukur
kenga esht e jon
e kenget tona na i lan
na e rrisin gzimin
vallzo moj vash e bukur
por sikur shqiponj

REF:
edhe lumi po vershon
vallja nuk pushon
edhe po te digjen malet
kenga jone nuk n’dalet (2X)

REF:
edhe lumi po vershon
vallja nuk pushon
edhe po te digjen malet
kenga jone nuk n’dalet (2X)

albumi:kuvendojn dy motra

 

Motrat Mustafa      Vasha Ka Nje Djal Qe Don

nga albumi Kuvendojne Dy Motra (1996)

N’kopshtin lule ke
sa te don
pylli plot me zogj
po n’dricon

pylli plot me zogj
po n’dricon

qielli yjet me milion
vasha ka nje djal
qe dashuron

qielli yjet me milion
vasha ka nje djal
qe dashuron

kur t’shoh ty
dielli sperendon
une ty te thash
jam e jotja pergjithmone

zemra nuk shitet
por ajo falet
do te rrah per ty
e kurr s’do te ndalet

zemra nuk shitet
por ajo falet
do te rrah per ty
e kurr s’do te ndalet

Motrat Mustafa      Fellenze Mali

nga albumiKuvendojne Dy Motra(1996)

mori vash fellenz e malit
moj lulja me ere
fjalen djalit si s’ja mbajte
e hudhe n’humnere (2X)

REF:
fjalen ja dhashe
at dite kur e pash
por nga bukuria ime
t’mahnitur e lash (2x)

djal ti djal pash perendin
athu m’don per jet
athu esht kjo dashuni
dashni e vertet (2X)

REF:
fjalen ja dhashe
at dite kur e pash
por nga bukuria ime
t’mahnitur e lash (2x)

REF:
fjalen ja dhashe
at dite kur e pash
por nga bukuria ime
t’mahnitur e lash (2x)

Motrat Mustafa      Kënga Na Prinë

nga albumiKuvendojne Dy Motra(1996)

Eni ne prizren
te gjithe te shkojm
vendin ta kendojm
nje her e leht
atje na pret
kendojm kenge dyzet vjet

se ce nga shkodra deri ne janin
preshev,vlore e prishtin
prej manastirit deri ne ulqin
kenga jon na prin

kjo knege e jon
gjithni jehon
ne ket tok te shtrejt
jetojm ne gjithmone

REF
kam vajtur kam kaluar
jam gzuar e piklluar
gjithmone ne zemer
kam pas atdhen
vendin ku ngrita folen (2x)

Albumi:kuvendoj dy motra

 

Motrat Mustafa      Kuvendojnë Dy Motra

nga albumi Kuvendojne Dy Motra (1996)

Kuvendojn Dy Motra

Nen hije t’ni peme oj moter
isha tuj qendis
Tuj kujtue ditet oj moter
ditet e vajzerise

Ditet e vajzerise oj moter
po na shkojn si era
Sa shpejt na shkoj dimri oj moter
Iku dhe pranvera

Mos e mjero veten oj moter
se kshtu e ka jeta
sikur gzimi vajzez oj moter
nusja n’gzime te veta.