Motrat Mustafa Biografia

Motrat Mustafa Biografia

Motrat-Mustafa-3

Motrat Mustafa Biografia

Motrat Mustafa (Safete e Sahidje Mustafa) janë këngëtare shqiptare nga Kosova. Vijne nga nje fshat me shume  vlera per muziken mbare popullore Mushtishti nje fshat i Therandes. Ishin 8 motra dhe qe te gjitha kendonin,dy te parat kane kenduar shume vite me pare,ndersa 6 kendojne shume shpesh tani bashke. Këndojën që nga fëmijëria dhe shihen në publik për herë të parë në Radio Zagreb në vitin 1981 me kolaboracionin e televizionin RTP Prishtina.  Albumi i parë muzikorë “Mori Nane” u paraqit në vitin 1986.

Janë të njohura për pjesëmarrjet e tyre në shumë festivale në kohën e Jugosllavisë dhe në kohët e sotme. Gjatë karrierës së tyre muzikore arritën të publikojnë më shumë se 20 albume muzikore.

Albumi: Oj Kosove Fortese E Gurit  Oj Kosove Fortese E Gurit (1990)

Motrat Mustafa  Kenge Per Fadil Vaten
Motrat Mustafa  Mora Rrugen Oj Nene
Motrat Mustafa  Trimave Të Kosovës
Motrat Mustafa  Cuca E Dibrës
Motrat Mustafa  Elegji Me Kavall
Motrat Mustafa  Jo Se M’poshtë Kush Kosovën
Motrat Mustafa  Gjuhes Shqipe
Motrat Mustafa  Kenge Per Vetim
Motrat Mustafa  Këngë Kurbeti
Motrat Mustafa  Motres Shqipe

Albumi: Oj Kosove Simbol Qendrese  Oj Kosove Simbol Qendrese (1991)

Motrat Mustafa  Kush Te Vrau Jusuf Gervalla
Motrat Mustafa  Oj Kosove Simbol Qendrese
Motrat Mustafa  Vaji I Nenes Trondit Boten
Motrat Mustafa  Jem Teuta E Ilira
Motrat Mustafa  O Trima Luftetar
Motrat Mustafa  36 Shkronja Motrat
Motrat Mustafa  Kthehu Nga Mergimi
Motrat Mustafa  Linde Vella Na I Gezove Zemrat
Motrat Mustafa  Nena Ju Me Na U Bashku

Albumi: Yje Te Pashuara  Yje Te Pashuara (1993)

Motrat Mustafa  Aida Motrat
Motrat Mustafa  Dal N’qytet
Motrat Mustafa  Rina Moj
Motrat Mustafa  Zemra Ime
Motrat Mustafa  Vajz E Bukur
Motrat Mustafa  Dafina
Motrat Mustafa  Mirëdita
Motrat Mustafa  Lum Baba
Motrat Mustafa  Floket Tua Kacurrela

2 comments - What do you think?  Posted by admin - December 19, 2011 at 12:48 pm

Categories: Motrat Mustafa Biografia   Tags: ,