Motrat Mustafa Albumet

Motrat Mustafa – Dashuroj Nuk Gënjej

Syt e tu kur qeshin
qeshin edhe te mit
tregojne se ne zemer¨
po te mbaj cdo dite

krejt cka esht e jotja
une e dahuroj
vetem zemren tande
per jet ta fitoj

REF
dashuri me dashuri
ne zemren tande kam me u kthy
dashuroj nuk genjej
zemren tande kurr se thej

II
Besen po ta jap
jam zemer pa sherr
ate cka ta fala
kush ma sun e merr

krejt cka esht e jotja
une e dahuroj
vetem zemren tande
per jet ta fitoj

REF
dashuri me dashuri
ne zemren tande kam me u kthy
dashuroj nuk genjej
zemren tande kurr se thej

Be the first to comment - What do you think?  Posted by admin - November 10, 2014 at 7:32 pm

Categories: Motrat Mustafa Albumet   Tags:

Motrat Mustafa – Kenge Dasmash live (2000)

Motrat Mustafa – Kenge Dasmash live (2000)

 1.    Motrat Mustafa  Dafina
 2.    Motrat Mustafa  Cesht Aj Djal
 3.    Motrat Mustafa  I Hipa Pampurit
 4.    Motrat Mustafa  Cuco Mori Cuco
 5.    Motrat Mustafa  Morem Nusen Prej Prizrenit
 6.    Motrat Mustafa  Ani Moj E Majra
 7.    Motrat Mustafa  Dasem E Madhe
 8.    Motrat Mustafa  Ani Mori Nuse
 9.    Motrat Mustafa  Hajde, Hajde Djal
 10.    Motrat Mustafa  Ti Nat Koder
 11.    Motrat Mustafa  Moj Hatixhe
 12.    Motrat Mustafa  Shota

Motrat Mustafa      Dafina

Mora rrugen per marshe
buze bistrices nen kala
u martove diku large
ty dafina me s’te pashe

u martove diku large
ty dafina me s’te pashe

REF:
Dafina moj, dafina moj
dafina moj,dafina moj
a e din se sa te du
une per ty jam permallu

a e din se sa te du
une per ty jam permallu

Ti me ishe shpres e jete
cdo gje n’jet me ishe ti
si moj spate aspak n’djese
pse me len keshtu n’vetmi

si moj spate aspak ndjese
pse me len keshtu n’vetmi

REF:
Dafina moj, dafina moj
dafina moj,dafina moj
a e din se sa te du
une per ty jam permallu

a e din se sa te du
une per ty jam permallu

 

Motrat Mustafa      Cesht Aj Djal

cesht aj djal ce rin pas dere
nano mori nane
esht aj djali si per here
nano mori nane

esht aj djali si per here
nano mori nane

vet ma ke fal zemren moj
vet ma ke fal syrin moj
vet ma ke fal dashurin mo
vasho mori vash (2X)

Albumi:live

  Motrat Mustafa      I Hipa Pampurit

i hipa pampurit lule
shkova ne gurbet

i hipa pampurit lule
shkova ne gurbet

kur te qaj nena per mue
ti japish gajret

kur te qaj nena per mue
ti japish gajret

leter na ka que oj nano
cka don me te pru

leter na ka que oj nano
cka don me te pru

te na vij djali ke shpaja
plasa t’uj vajtu

te na vij djali ke shpaja
plasa t’uj vajtu

 

  Motrat Mustafa      Cuco Mori Cuco

cuco mori cuco
me bulken tallaze
mos rri ne avli e
se zemren ma plase
mos rri ne avli e
se zemren ma plase

kur dalish n’avlie
ecish neper hije
mos diktoje nana
se cenke delije
mos diktoje nana
se cenke delije

Motrat Mustafa      Morem Nusen Prej Prizrenit

ani ore djal
per para bajrakut (2X)

sa mire po ju prijke
krushqive drejt sokakut
edhe nusen me dasmor (2X)

ani morrem nusen o
prej prizrenit (2x)

kemi marr ma te bukren
e ktij vendi
lumja nana baba per djal t’vet (2x)

 

Motrat Mustafa      Ani Moj E Majra

ani moj e majra per s’teper o
ani moj e majra per s’teper o

falma njanin saj
o me gjith vetull o

falma njanin saj
o me gjith vetull o

sajnin sun ta fali se corrohem o
sajnin sun ta fali se corrohem o

vetllen sun ta fali
se shemtohem o

vetllen sun ta fali
se shemtohem o

 

Motrat Mustafa      Dasem E Madhe

dasem e madhe sonte ka fillu
dasem e madhe sonte ka fillu
dasme e madhe sonte ka fillu
gjithe shoqnija jan duke vallzu

dasme e madhe sonte ka fillu
gjithe shoqnija jan duke vallzu

aaa vallzoni ju shok
aaa vallzoni ju shok

hani pini shok zemra ju gezoft
baba djalin sonte e marton

hani pini shok zemra ju gezoft
baba djalin sonte e marton

dasem e madhe sonte ka fillu
dasem e madhe sonte ka fillu
dasme e madhe sonte ka fillu
gjithe shoqnija jan duke vallzu

dasme e madhe sonte ka fillu
gjithe shoqnija jan duke vallzu

aaa vallzoni ju shok
aaa vallzoni ju shok

hani pini shok zemra ju gezoft
nana djalin sonte e marton

hani pini shok zemra ju gezoft
nana djalin sonte e marton

albumi:Live

  Motrat Mustafa      Ani Mori Nuse

ani mori nuse
ani qaf gastare

ani mori nuse
ani qaf gastare

ani a don rruza
ani a don pare

ani a don rruza
ani a don pare

as nuk due rruze
as nuk due pare

as nuk due rruze
as nuk due pare

veq e due djalin
ani o shqiptare

veq e due djalin
ani o shqiptare

albumi:live

 

Motrat Mustafa      Hajde, Hajde Djal

hajde hajde djalo
ne ate ane
sikur dielli hajde
drite po bane

hadje drit po bane

sikur dielli hajde drit po bane
ta cep lala oh ni xhamadane
oh ni xhamadane

ta cep lala oh ni xhamadane
me ta hek o djal marakun tande
oh marakun tande

me ta hek o djal marakun tande
trupit tand mej ra tamane
o mej ra tamane

albumi.LIVE

Motrat Mustafa      Ti Nat Koder

ti n’at koder
e un ket koder
ti e mire
oh vec pak e vogel

s’jam e vogel
o jam tamam e
e kam belin o
per kollan e

e kam belin o
per kollan
syt e mdhej o
si vilxhan e

moj e mire
cka ke ne faqe
e kam vra
tuj lut o
ne bahqe

moj e mire
cka ke ne gush e
e kam vra o
tu lujt ne fushe

moj e mire o
cka t’ka aj sy e
o e kam vra e
o tu ta lujt ty e

Motrat Mustafa      Moj Hatixhe

moj hatixhe
ne shami kuqe
n’elbasan o moj
do t’shkon nuse
n’elbasan o o moj
do t’shkon nuse

n’elbasan o moj
do t’shkon nuse
ti n’gjyn dada
moj flokt e kuqe
ti n’gjyn dada
moj flokt e kuqe

flokt e kuqe
ti shitoft zana
a s’tu dhimten
moj baba nana
a s’tu dhimten
moj baba, nana

baba nana
dy vllaznia
po ma fort
mu dhimt qiknia
po ma fort
mu dhimt qiknia

moj hatixhe
moj dil te lisi
zgjatma doren
moj ta cendisim
zgjatma doren
moj ta cendisim

ta cendisim
dhe ta shkruje
ti n’dajm vadet
sot ni muj e
ti n’dajm vadet
sot ni muj e

sot ni muje moj
sot tri dite
ti n’dajm petkat
o me shirite
ti n’dajm petkat
o me shirtie

me shirite o
s’po ma kanda
me gajtana
oh s’po m’len nana
me gajtana
oh s’po m’len nana

oh moj nane
po t’baj be
a je kan o
naj her e re
a je kan o
naj her e re

kesh e re
bijo e u m’plaka
t’zezat tua
une nuk i pata
t’zezat tua
une nuk i pata

 

Motrat Mustafa      Shota

po lun shota po lun vet
bani mashallah (2X)

kush nuk ban mashallah
plase or allah (2x)

po lun shota neper therra
mindil t’kuq e lula t’verdha (2x)

lujam shote mjedisin o
mos ma korit fisin o (2X)

Albumi:LIVE

2 comments - What do you think?  Posted by admin - January 17, 2012 at 1:46 pm

Categories: Motrat Mustafa Albumet   Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Motrat Mustafa – Krisi Pushka (2000)

Motrat Mustafa – Krisi Pushka (2000)

 1.        Motrat Mustafa  Krisi Pushka
 2.        Motrat Mustafa  Paska Pa Nëna Një Ëndërr
 3.        Motrat Mustafa  Deti Dhe Kurbeti
 4.        Motrat Mustafa  Ku T’Ika Moter
 5.        Motrat Mustafa  Vajtimi I Vëllaut
 6.        Motrat Mustafa  Thërret Ksoova, Tetovë Oj Motër
 7.        Motrat Mustafa  Kush Po Qan Nën Hije T’blinit
 8.        Motrat Mustafa  Mua M’thërrasin Refugjat

 

Krisi Pushka

Krisi pushka e bo nami
u kall drenica e u kall deqani
u kall llausha dhe kijeva
eu komorani malisheva

eeej nga gjakova kan que fjal
djemt tane trima n’mal me dal
jan mbledh trimat kan lidhe besen
Per Kosove te gjith do vdesim
per kosove per shqiptari
eu per flamurin kuq e zi

Kush ja nisi luftes mas pari
ne prekaz Adem Jashari
te gjithe trimat nga raushiqi
nga juniku dhe izniqi
nga glloxhani rahoveci
eu suha reka fshat jezerci

eee N’podujev u dha kushtrumi
nfund te dyzit doli tymi
shale kreshnike rujam mikun
ulpijanen e kacanikun
le t’na ndine has rugova
eu krusha e madhe budakova

Llaposhniku lugu i drinit
cyqavic n’rrafsh dugagjinit
sa pashtriku ,fush kosoves
mali sharr,gryka rugoves
sa kto bjesh e keto male
O rrnoft USHTRIA CLIRIMTARE

 

Motrat Mustafa      Paska Pa Nëna Një Ëndërr

Paska pa nëna një ëndërr
në gurbet djali si dhender
ferkon sytë e njera nene
thotë ma gjumi sasht tuj m’arre

n’dihet larg një cifteli
ferkon lokja sytë e zi
zemra e nenes s^pe nxen malli
nuk merr pjes n’dasmen e djalit

edhe dhenderi djal i saj
n’vend te muzikes aj ka vaj
bashke me nusen kanë shumë halle
nuk e shohin nënën ne valle

ma jep vëlla atë cifteli
t’knoj ni këngë me lote ne sy
ku i kam valle teshat kombëtare
ku ikam shoket qe s’hedhin valle

 

Motrat Mustafa      Deti Dhe Kurbeti

vjen ni vale e turbull o
bjen nje lajm te hidhur o
dalin nanat anes
dhe i luten vales

o dalin nanat anes
dhe i luten vales

aman moj vale te keqen o
nxirrma djalin nanes o
se ma morri deti
deti dhe gurbeti

o se ma morri deti
deti dhe gurbeti

II
vjen ni vale e turbull o
bjen nje lajm te hidhur o
dalin motrat anes
dhe i luten vales

o dalin motrat anes
dhe i luten vales

aman moj vale te keqen o
nxirrma vllaun motres o
se ma morri deti
deti dhe gurbeti

o se ma morri deti
deti dhe gurbeti

III
vjen ni vale e turbull o
bjen nje lajm te hidhur o
dalin nuset anes
dhe i luten vales

o dalin nuset anes
dhe i luten vales

aman moj vale te keqen o
nxirrma burrin anes o
se ma morri deti
deti dhe gurbeti

o se ma morri deti¨
deti dhe gurbeti

Albumi:kris pushka ose paska pa nena nje enderr

 

Motrat Mustafa      Ku T’Ika Moter

 

o ku ku t’ka moter zana e pare
jam te kroj
jam te kroj margaritar
kan ardhe vllaznit
nga perpjetja
po ju mbush uj
se i ka marre etja

kan ardhe vllaznit
nga perpjetja
po ju mbush uj
se i ka marre etja

o ku,ku t’ka moter zana e dyte
jam te kroj
ja te kroj t’uj la syte
trimi vjen si rrezaj diellit
du mej dal si hane mes shtegu

trimi vjen si rrezaj diellit
du mej dal si hane mes shtegu

eni zana,kuvendojm
lufetn tone ta fillojm
sot dhe fjala me sharki
del si plumbi per liri

sot dhe fjala me sharki
del si plumbi per liri

o ku, ku t’ka moter zana e tret
jam n’der zgjoje
jam n’der zgjoje bashk me blet
kan ardhe vllaznit
lodhe nga uja
buk e mjalt ne sofra tuja

kan ardhe vllaznit
lodhe nga uja
buk e mjalt ne sofra tuja

o flet ,flet ni zan e flet ni ore
mblidhi,mblidhi vashat oj kosove
ta qendisim me gjylpane
ni flamur per vllaznit tane

ta qendisim me gjylpane
ni flamur per vllaznit tane

eni zana,kuvendojm
lufetn tone ta fillojm
sot dhe fjala me sharki
del si plumbi per liri

sot dhe fjala me sharki
del si plumbi per liri

Albumi:krisi pushka ose paska pa nena nje enderr

 Motrat Mustafa      Vajtimi I Vëllaut

ooo motra e shkreta koka que
vill te varri koka shkue
ka nis vllaun me vajtue
o vlla oj jemi ooo oj motres eeee

ooo motra zeza fort po qan e
nuk kam tjeter babe as nane
skena vlla o be te bajme
ooo vlla oj jemi ooo oj motres eeee

ooo jam kan n’veg vlla t’uj qejzue
me ty motra diten tuj que
me qfare qike met martue
erdha t’gjeta vlla t’palue
ooo vlla oj jemi ooo oj dashur e

ooo kur t’na del e zez pranvera
mbushen lulet plot me ere
ku dot rrnon kjo moter mjera
ooo vlla oj jemi ooo oj dashur vlla

ooo kur t’na vjen ylli sabahut
vajton motra n’ball t’oxhakut
dite e nat o t’uj vajtue
motra zez ku don me rrnue
ooo vlla oj jemi ooo ehehe vllae

Albumi:Krisi pushka

    Motrat Mustafa      Thërret Ksoova, Tetovë Oj Motër

thrret kosova ,tetov oj moter
plag te renda mu ban ksaj kohe
plag te randa mu ban ksaj stine
oho mi kan vra shume bij pas shpine

plag te randa mu ban ksaj stine
o mi kan vra shume bij pas shpine

II
Mi kan vra, mi kan plague
fmijt ne shkolla mi kan helmue
sa shume djem cova ushtare
oho n’arkivola prap m’kan ardhe

sa shume djem cova ushtare
oho n’arkivola prap m’kan ardhe

III
s’muj me ngre koken prj dhune
mi perzun puntort prej pune
sa shume djem n’mergim po shkojn
oho syrgjyn jeten ta kalojn

sa shume djem n’mergim po shkojn
oho syrgjyn jeten ta kalojn

thrret tetova zemer bujare
ban gajret oj moter shqiptare
sa t’jan gjalle struga e tetova
gostivari e kercova
shkupi madhe e kumanova
kurr me vujt nuk ka kosova

shkupi madhe e kumanova
kurr me vujt nuk ka kosova

se nje gje dihet forte mire
miku shihet n’dite te veshtire
per t’ja zhduk vujtjet kosoves
do ta ndajm buken prej gojes
mos u dorzo kosove e bardhe
dite ma te majra jan tuj t’ardhe

mos u dorzo kosove e bardhe
dite ma te majra jan tuj t’ardhe

Motrat Mustafa      Kush Po Qan Nën Hije T’blinit

Kush po qan nen hije t’blinit
e ja n’dal kengen bilbilit
e ja theu rrezet e diellit
zani vashes n’kup te qiellit

e ja theu rrezet e diellit
zani vashes n’kup te qiellit

REF:
Lot per faqe t’uj mallku
me lot varrin tu e rrenue
nuk e len driten me dale
ajo vash per at djal

II
Ku o trim plumbi te mori
a ne ball a te krahnori
si e patem besen te dy
srri pa mue srri pa ty

si e patem besen te dy
srri pa mue srri pa ty

REF:
Lot per faqe t’uj mallkue
me lot varrin tu e rrenue
nuk e len driten me dale
ajo vash per at djal

III
Gzim ne jet nuk ka per mu
dridhet vaj dru e gur
xhama e saj tronditi malin
i than lulet e than barin

xhama e saj tronditi malin
i than lulet e than barin

REF:
Lot per faqe t’uj mallkue
me lot varrin tu e rrenue
nuk e len driten me dale
ajo vash per at djal

Albumi:krisi pushka

 

 Motrat Mustafa      Kush Po Qan Nën Hije T’blinit

Kush po qan nen hije t’blinit
e ja n’dal kengen bilbilit
e ja theu rrezet e diellit
zani vashes n’kup te qiellit

e ja theu rrezet e diellit
zani vashes n’kup te qiellit

REF:
Lot per faqe t’uj mallku
me lot varrin tu e rrenue
nuk e len driten me dale
ajo vash per at djal

II
Ku o trim plumbi te mori
a ne ball a te krahnori
si e patem besen te dy
srri pa mue srri pa ty

si e patem besen te dy
srri pa mue srri pa ty

REF:
Lot per faqe t’uj mallkue
me lot varrin tu e rrenue
nuk e len driten me dale
ajo vash per at djal

III
Gzim ne jet nuk ka per mu
dridhet vaj dru e gur
xhama e saj tronditi malin
i than lulet e than barin

xhama e saj tronditi malin
i than lulet e than barin

REF:
Lot per faqe t’uj mallkue
me lot varrin tu e rrenue
nuk e len driten me dale
ajo vash per at djal

Albumi:krisi pushka

 

Motrat Mustafa      Mua M’thërrasin Refugjat

MUA ME TH’RRASIN REFUGJAT

Mos me kjaj o ti oj nane
se jam refugjat
se shum rand oj nana ime
me lan vendin tand

Se shume rand oj nana ime
prej shtepis me u n’da
nane e babe o vella e moter
une i lash tuj kja

Rrugeve te botes nena ime
na shprendane te tane
nuk e di o vella as moter
djalin ku e kam

Lash kosoven nena ime
oh me lot e gjak
atje me therrasin mua te mjeren
nga vjen refugjat

Albumi paska pa nena nje enderr ose Krisi pushka

Be the first to comment - What do you think?  Posted by admin - at 1:31 pm

Categories: Motrat Mustafa Albumet   Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Motrat Mustafa – Se N’parajse Gurbet Nuk Ka (1998)

Motrat Mustafa  Albumi: Se N’parajse Gurbet Nuk Ka (1998)

 1. Motrat Mustafa  Kush është Ai
 2. Motrat Mustafa  Se N’parajsë Kurbet Nuk Ka
 3. Motrat Mustafa  Mori çikë Lule Rudine
 4. Motrat Mustafa  Vallja Shqipe
 5. Motrat Mustafa  Dul Lulija Te Bunari
 6. Motrat Mustafa  Bjeri, Bjeri Vajzo Defit
 7. Motrat Mustafa  Balukja
 8. Motrat Mustafa  Ka Shku Djali N’gjermani

Motrat Mustafa      Kush është Ai

ani kush kecaj e
a e ce na ra ka dera
a e ce na ra ka dera

ish ni djal i bukur
me teshat e reja

a e me teshat e reja

II
me teshat e reja
shallin pika pika
a e shallin pika pika

pa me then te dua
une ate e dita
a e une ate e dita

nje dite mu afrua
dhe me tha e
per veq teje
tjeter vash nuk marr e (2X)

per veq teje
tjeter vashe nuk marr e
ty te dua deri sa te jem gjall e (2x)

albumi:se n’parajs gurbet nuk ka

 

 Motrat Mustafa      Se N’parajsë Kurbet Nuk Ka

Se n’parajs gurbet nuk ka

Erdh pranvera,erdh pranvera
une po kthehem n’shpi
dil moj nane me prit te dera
u dogja per ty

Pse s’me pret moj nane te dera
pse ka shterr uji ne krua
i lash lule i gjeta therrae
ku esht nena ce e dua o hej

me tha zogu nena t’paska vdek
dite e nate tuj kja me lot per ty
tuj mallkue gurbetin e shkret
ce s’na la s’bashku me jetu

po kalojn vite pas viti
e ne mu mbet vjeshta
sa veshtir nena me rriti
pran une nuk ju gjeta

duro nane lule t’pajrases
atje ne kopshtet e zotit
une po qaj me mall te nanes
shume i rand me duket loti o hej

a do vjen ajo e bardha dite
n’dhe te zi nane une te ti me ra
e ma kurr per mos me u merzit
se n’parajs gurbet nuk ka

Albumi Se n’parajs kurbet nuk ka.

 

  Motrat Mustafa      Mori çikë Lule Rudine

Mori qik lule rudine
mall te madh zemer me bine
po cka te bana une i mjeri
ce m’largohesh si ylberi

te kerkoj neper mengjeze
bahesh drit kthehesh si rreze
te ve prit e s’te ze dot
une jam qiell ti bahesh zog

REF
o cka te ban une i mjeri
ce m’largohesh si ylberi
te ve prit e s’te ze dot
une jam qiell ti bahesh zog

une jam qiell ti bahesh zog

II
ku mi len kenget e njoma
mos mi n’dryshk endrrat e vona
fol ni fjal se shume u lodha
mu dogj zemra e mu tha goja

une pas teje rri nde fusha
nisesh majave si drenusha
me pret mu me lot e mall
me vjen pas si fllanze e bardhe

REF
o cka te ban une i mjeri
ce m’largohesh si ylberi
te ve prit e s’te ze dot
une jam qiell ti bahesh zog

une jam qiell ti bahesh zog

III
Mori qik lule rudine
mall te madh zemer me bine
po cka te bana une i mjeri
ce m’largohesh si ylberi

te kerkoj neper mengjeze
bahesh drit kthehesh si rreze
te ve prit e s’te ze dot
une jam qiell ti bahesh zog

REF
o cka te ban une i mjeri
ce m’largohesh si ylberi
te ve prit e s’te ze dot
une jam qiell ti bahesh zog

une jam qiell ti bahesh zog (2x)

 

Motrat Mustafa      Vallja Shqipe

hajde hajde lujna edhe knojna
hajde hajde lujna edhe knojna

vallja shqipe esht e jona
vallja shqipe esht e jona

hajde hajde lujna edhe knojna
hajde hajde lujna edhe knojna

vallen shqipe ta vallzojna
vallen shqipe ta vallzojna

bin tupanat e dridhet toka
bin tupanat e dridhet toka

vallja shqipe esht e jona
vallja shqipe esht e jona

bin dahiret e bin tupanat
bin dahiret e bin tupanat

dasem te madhe ne po bajna
dasem te madhe ne po bajna

 

 Motrat Mustafa      Dul Lulija Te Bunari

dul lulija te bunari
dul lulija oj nane te bunari

oh sa fort me kish marr malli
oh sa fort me kish marr malli

dul lulija n’kapixhike
dul lulija oj nane n’kapixhike

per me gjet ni djal arshike
per me gjet ni djal arshike

e oj lulije je rrit me sevda e
o pse nuk nejte bre
te baba hala e

o pse nuk nejte bre
te baba hala e

o te luti baba
te luta edhe vete
o ilir aga bre
mle edhe sivjet

o ilir aga bre
mle edhe sivjet e

t’kisha me u ba flutur
me hyp ne lise (2X)

me pa ilirn cfare dasme
ka nise e (2X)

mos pyt lulije
se eshte marre (2X)

se ilir aga
ban darsem te madhe (2X)

mos pyt lulije
se eshte marre (2X)

se ilir aga
ban darsem te madhe (2X)

Albumi: se n’parajs gurbet nuk ka

Motrat Mustafa      Bjeri, Bjeri Vajzo Defit

Bjeri ,bjeri vajzo defit
o sa mire po i bije
lumja nana ce t’ka ba
lum djali per ty e o

lumja nana ce t’ka ba
lum djali per ty e o

Une defin do ta marr
djalo more djal beqar
do t’cuditi ni mahall
djalo po te pres me me ardhe
nuk e la mor djal ma t’marr

Bjeri ,bjeri vajzo defit
thuja kengen ce degjon
zeri yt si ze bilbili
fusha male ligjeron

zeri yt si ze bilbili
fusha male ligjeron

une kenges do te ja tham
djalo more djal beqar
t’lutem djalo mu afro
kenges s’bashku pa ja nda
ooo nuk e la mor djal pa t’marr

Une defin do ta marr
djalo more djal beqar
do t’cuditi ni mahall
djalo po te pres me me ardh
nuk e la mor djal ma t’marr

Albumi:Se n’parajs gurbet nuk ka

Motrat Mustafa      Balukja

Me dhe nje pik uje
moj baluke bre

me dhe nje pi uje
moj baluke bre

nese te te jap o
trendafil me er

nese te te jap o
trendafil me er

REF:
jarna na jarna ne
jarna na moj te keqen e

jarna na jarna ne
jarna na moj te keqen e

II
Oh me doren tende
moj baluke bre

Oh me doren tende
moj baluke bre

dora me esht n’xen o
trendafil me er

dora me esht n’xen o
trendafil me er

REF:
jarna na jarna ne
jarna na moj te keqen e

jarna na jarna ne
jarna na moj te keqen e

REF:
jarna na jarna ne
jarna na moj te keqen e

jarna na jarna ne
jarna na moj te keqen e

Albumi:se n’parajs gurbet nuk ka

 

Motrat Mustafa      Ka Shku Djali N’gjermani

o ka shku djali nane
larg o n’gjermanie
larg o n’gjermanie (2X)

o kush dot baj oj nane
oh bajram me tye
oh bajram me tye

REF:
oj molla n’rrem
pse m’dave te re
oj molla verore
zemren ti ma dogje (2X)

II
O ka shkue djali nane
larg o me punue
larg o me punue

o kush dot baj oj nane
oh bajram me mue
oh bajram me mue

REF:
oj molla n’rrem
pse m’dave te re
oj molla verore
zemren ti ma dogje (2X)

III
O ka shkue djali nane
larg o me jetue
larg o me jetue

oh sa bajrama nane
kan ardhe e kan shkue
kan ardhe e kan shkue

REF:
oj molla n’rrem
pse m’dave te re
oj molla verore
zemren ti ma dogje (2X)

Albumi:se n’parajs gurbet nuk ka

1 comment - What do you think?  Posted by admin - January 5, 2012 at 9:37 pm

Categories: Motrat Mustafa Albumet   Tags: , , , , , , , , , ,

Motrat Mustafa – Te Kam Moter Ty Dhe Kengen (1997)

Motrat Mustafa – Te Kam Moter Ty Dhe Kengen (1997)

 1.        Motrat Mustafa  Kenge Dasmash (oj Lulije Lum Kunata)
 2.        Motrat Mustafa  Syrin A Ma Fal
 3.        Motrat Mustafa  Rritu Gocë E Vogël
 4.        Motrat Mustafa  Mall E Kam Me Dal N’oborr
 5.        Motrat Mustafa  Të Kam Motër Ty Dhe Këngën
 6.        Motrat Mustafa  O Kurbet I Zi
 7.        Motrat Mustafa  M’kaloi Dita
 8.        Motrat Mustafa  ç’ke Ti çikë

 

Motrat Mustafa      Kenge Dasmash (oj Lulije Lum Kunata)

nga albumi Te Kam Moter Ty Dhe Kengen (1997)

oj lulije lum kunata
ku naj rrite floket e gjata

ku naj rrite floket e gjata

une i rrita ner ni dardhe
me shqiponjat ball per ball e

me shqiponjat ball per ball e

do ta kallim dushkun
da cojna perpjete

do ta kallim dushkun
da cojna perpjete

oj me martu vellaun
sa koka shyhrtete

oj me martu vellaun
sa koka shyhrtete

do ta kallim dushkun
ta cojna n´havae

do ta kallim dushkun
ta cojna n´havae

oj me marre kunat e
sa koka sevda e

oj me marre kunat e
sa koka sevda e

 

Motrat Mustafa      Syrin A Ma Fal

nga albumi Te Kam Moter Ty Dhe Kengen (1997)

syrin a ma fal a ma fal
ti o besnik djal besnik djal

syrin a ma fal a ma fal
ti o besnik djal besnik djal

REF:
askujt si kallxoj
se te dashuroj
ooo shume te du
jam dashuru (2x)

II
Eja djalo se me morren
ty te shkrij si dielli boren

Eja djalo se me morren
ty te shkrij si dielli boren

REF:
askujt si kallxoj
se te dashuroj
ooo shume te du
jam dashuru (2x)

REF:
askujt si kallxoj
se te dashuroj
ooo shume te du
jam dashuru (2x)

 

Motrat Mustafa      Rritu Gocë E Vogël

nga albumi Te Kam Moter Ty Dhe Kengen (1997)

Sec u keput nje yll
e vajti pran henes
rritu goc e vogel
oho me nazet e nenes

II
kur ma bjen kafen
ne pellemb te dores
rritu goc e vogel
oho me nazet e nenes

III
Shkon lumi val val
syrin as ma fal
ah moj goc e vogel
oho m’bahet mal

IV
me nazet e nenes
rritu e dhe pak
kur dot rrish te une
dot behesh rehat

 

Motrat Mustafa      Mall E Kam Me Dal N’oborr

nga albumi Te Kam Moter Ty Dhe Kengen (1997)

mall e kam me dal n’oborr e
mall e kam me dal n’oborr e

aj djali ma ban me dor
of aman aman aman
sa ne hall jam ra

of aman aman
sa ne hall jam ra

mall e kam me dal n’sokak e
mall e kam me dal n’sokak e

djalit ju kam ba merak
of aman aman
sa ne hall jam ra

of aman aman
sa ne hall jam ra

mall e kam me dal te dera
mall e kam me dal te dera

aj djali vjen si perhera
of aman aman
sa ne hall jam ra

of aman aman
sa ne hall jam ra

mall e kam me dal te ara
mall e kam me dal te ara

aj djali me del perpara
of aman aman nuk di cka do baj

of aman aman nuk di cka do baj

albumi:te kam moter ty dhe kengen

 

 

Motrat Mustafa      Të Kam Motër Ty Dhe Këngën

nga albumi Te Kam Moter Ty Dhe Kengen (1997)

ishim t´vogla ce at her
dhe bylbzonim nga ni fjal
a t´kujtohet motra ime kenga par

ishin tingull melodije
ce as sot spo i kujtoj
por edi ce kenga jon aty filloj

dhe u rritem gjithmon bashk
kenga rroj si burrim
u bo shkum me det me vall
horizonte pa mbarim

qfar fike ne zemer edin
fjalet me te embla per ty
nga do ce te iku e shkoj
un per ty un per ty dot kendoj

 

 Motrat Mustafa      O Kurbet I Zi

o gurbet gurbet i zi
ti me je
sa shume zemra i ke n’xi
o gurbet

REF:
sa shume nana
len pa femije
sa shume vasha
pa djem te ri e

sa shume nana
len pa femije
sa shume vasha
pa djem te ri e

o gurbet gurbet i zi
ti me je
sikur zogun pa fole
ti me le

REF:
sa shume nana
len pa femije
sa shume vasha
pa djem te ri e

sa shume nana
len pa femije
sa shume vasha
pa djem te ri e

o gurbet gurbet i zi
ti me je
ti me le pa gzim pa jet
o gurbet

REF:
sa shume nana
len pa femije
sa shume vasha
pa djem te ri e

sa shume nana
len pa femije
sa shume vasha
pa djem te ri e

o gurbet gurbet i zi e

 

Motrat Mustafa      M’kaloi Dita

nga albumi Te Kam Moter Ty Dhe Kengen (1997)

e kaloi dita rrez ni mali
tuj mendu djal o per ty
dy tri pika lot i lshova
mallku qoft kjo dashuri

dy tri pika lot i lshova
mallku qoft kjo dashuri

REF:
sa i bukur qe me je
dashurin o djal mos e fsheh
falma cec me zemer o
shpirti im djal ty te do

falma cec me zemer o
shpirti im djal ty te do

II
me zuri nata tuj mledh lule
ni nga ni tu i tubu
lule te bukra ngjyra ngjyra
kur takoj me ti dhuru

lule te bukra ngjyra ngjyra
kur takoj me ti dhuru

REF:
sa i bukur qe me je
dashurin o djal mos e fsheh
falma cec me zemer o
shpirti im djal ty te do

falma cec me zemer o
shpirti im djal ty te do

III
nga hareja e takimit
nuk te thash djal se te du
lulet un ce ti dhurova
jan deshmi me tregu

lulet un ce ti dhurova
jan deshmi me tregu

REF:
sa i bukur qe me je
dashurin o djal mos e fsheh
falma cec me zemer o
shpirti im djal ty te do

falma cec me zemer o
shpirti im djal ty te do

 

  Motrat Mustafa      ç’ke Ti çikë

nga albumi Te Kam Moter Ty Dhe Kengen (1997)

Cke ti qiko

Cke ti qiko
aman ce po qan
jam merzit o djal
zemra spo m’duron

O pellumb i bardh
andej kah flutron
shume te fala kam
ti a po mi con

Pershendetmi
o ti babe e nane
motres edhe vellaut
te fala mi ban

Me ka plakur
mua dheu i huj
malli yt oj nane
syt mi ka verbu

Be the first to comment - What do you think?  Posted by admin - December 27, 2011 at 2:23 pm

Categories: Motrat Mustafa Albumet   Tags: , , , , , , , , , , , ,

Motrat Mustafa – Kuvendojne Dy Motra Kuvendojne Dy Motra

Motrat Mustafa  – Kuvendojne Dy Motra  Kuvendojne Dy Motra

Albumi: Kuvendojne Dy Motra  Kuvendojne Dy Motra (1996)

 1.        Motrat Mustafa  Letër Nga Kosova
 2.        Motrat Mustafa  Me Fajsojn Qe S’pata Femije
 3.        Motrat Mustafa  ëngjëllushë
 4.        Motrat Mustafa  Larg Në Mërgim
 5.        Motrat Mustafa  Hidhe Vashë Shaminë
 6.        Motrat Mustafa  Vasha Ka Nje Djal Qe Don
 7.        Motrat Mustafa  Fellenze Mali
 8.        Motrat Mustafa  Kënga Na Prinë
 9.        Motrat Mustafa  Kuvendojnë Dy Motra

 

Motrat Mustafa      Letër Nga Kosova

nga albumi Kuvendojne Dy Motra (1996)

Me erdh nje leter nga Kosova
Hajde djalo se t’harrova

T’ka harrue nena shkrete
Hajde djal mos rri n’gurbet

Hajde te shkojna ne Prizren
Se atje kem t’bukrin vend

Hajde te shkojna ne Ferizaje
Se atje kem babe e nane.

Hajde t’shkojna ne prishtine
Se atje kem gjithe shoqnin

Hekim malle dhe kendojm
larg atdheut mos t’jetojm.

Albumi:Kuvendojn dy motra

 

Motrat Mustafa      Me Fajsojn Qe S’pata Femije

nga albumi Kuvendojne Dy Motra (1996)

A do t’vjen dhe nje her pranveraaa ?!
A do t’qelin lulet perseriii ?!
qaj me lot nan tu i palu kuferat
se prej neser nuse sjam n’ket shpi

Kujt ja fala nan dhjete vjet martesen
kujt ja fala lulen e riniiiiiis, po me qesin
nan ne udh pa shpressëëë
me fajsojn oj nan pse spata femije …

ReF:
Shkoj ne manastir
do te digjem ne erresir
sikur zjarri ne kandila
shkoj ne manastir
do te digjem ne erresir
se ne shpirt mi kan vu grilat

dhe qaj me zemer te pervluaaar
paskam dasht oj nan njeriun e gabuar
dhe qaj me zemer te perveluaaar
paskam dasht oj nan njeriun e gabuar

Une e di se prap do t’vjen pranvera,
do te qelin lulet perseriii
po per muaa, fushat jan me therraaa
jeta ime eshte ky manastir…

Kur t’pendohesh pse me le te mjer
mos pyet zotin ku me më takuuu
te lajthia ku t’pash t’paren herëë
dheu i zi o mu me ka mbulu…

ReF:
Shkoj ne manastir
do te digjem ne erresir
sikur zjarri ne kandila
shkoj ne manastir
do te digjem ne erresir
se ne shpirt mi kan vu grilat

Dhe qaj me zemer te perveluaaar
paskam dasht oj nan njeriun e gabuar
dhe qaj me zemer te perveluaaar
paskam dasht oj nan njeriun e gabuar

 

Motrat Mustafa      ëngjëllushë

nga albumiKuvendojne Dy Motra(1996)

Si pranvera qe ka ardhe
me shendet fustani i bardhe
me shendet mot mas moti
e martesen ta bekoft zoti

REF:
me shendet o mot mas moti
e martesen o
e martesen t’bekoft zoti
t’bekoft zoti o…(2x)

II
engjellushe me syt e zi
oh sa bukur fustani te rri
sikur zane e malit je
bukurin moj mos e fsheh

REF:
engjellush moj te urova
te urova o
qe te jesh gjithmone e para
ti n’der shoqe o…(2x)

REF:
engjellush moj te urova
te urova o
qe te jesh gjithmone e para
ti n’der shoqe o…(2x)

 

Motrat Mustafa      Larg Në Mërgim

nga albumiKuvendojne Dy Motra(1996)

Larg,atje larg o ne mergim
dallendyshe nisu fluturim
shko mergimtarin e takon
falja kengen plagen ja sheron

kengen ton me qifteli
mergimatrit falja ti
mos t’harroj kto troje tona
ku jan plisat dhe shqiponjat

REF:
kengen tone me qifteli
le te c’mallet ne vetmi
shpirti lodhur mso ti thehet
e pret vasha gjer sa t’kthehet

larg,djali vashen e kujton
per vendlindje zemra i loton
shko dallendyshe fluturo
por si vasha djalin perqafo

REF:
kengen ton me qifteli
mergimatrit falja ti
mos t’harroj kto troje tona
ku jan plisat dhe shqiponjat

kengen tone me qifteli
le te c’mallet ne vetmi
shpirti lodhur mso ti thehet
e pret vasha gjer sa t’kthehet (2x)

albumi:kuvendojn dy motra

 

Motrat Mustafa      Hidhe Vashë Shaminë

nga albumiKuvendojne Dy Motra(1996)

hidhe moj hidhe
vash shamin
eja hyn ne valle
vallzo moj vash e bukur
kenga esht e jon
dridhe moj shtatin bukur
zemrat moj na kalle
vallzo moj vash e bukur
por sikur shqiponj

REF:
edhe lumi po vershon
vallja nuk pushon
edhe po te digjen malet
kenga jone nuk n’dalet (2X)

II
te paret kenges ja thon
na e shtojn pikllimin
vallzo moj vash e bukur
kenga esht e jon
e kenget tona na i lan
na e rrisin gzimin
vallzo moj vash e bukur
por sikur shqiponj

REF:
edhe lumi po vershon
vallja nuk pushon
edhe po te digjen malet
kenga jone nuk n’dalet (2X)

REF:
edhe lumi po vershon
vallja nuk pushon
edhe po te digjen malet
kenga jone nuk n’dalet (2X)

albumi:kuvendojn dy motra

 

Motrat Mustafa      Vasha Ka Nje Djal Qe Don

nga albumi Kuvendojne Dy Motra (1996)

N’kopshtin lule ke
sa te don
pylli plot me zogj
po n’dricon

pylli plot me zogj
po n’dricon

qielli yjet me milion
vasha ka nje djal
qe dashuron

qielli yjet me milion
vasha ka nje djal
qe dashuron

kur t’shoh ty
dielli sperendon
une ty te thash
jam e jotja pergjithmone

zemra nuk shitet
por ajo falet
do te rrah per ty
e kurr s’do te ndalet

zemra nuk shitet
por ajo falet
do te rrah per ty
e kurr s’do te ndalet

Motrat Mustafa      Fellenze Mali

nga albumiKuvendojne Dy Motra(1996)

mori vash fellenz e malit
moj lulja me ere
fjalen djalit si s’ja mbajte
e hudhe n’humnere (2X)

REF:
fjalen ja dhashe
at dite kur e pash
por nga bukuria ime
t’mahnitur e lash (2x)

djal ti djal pash perendin
athu m’don per jet
athu esht kjo dashuni
dashni e vertet (2X)

REF:
fjalen ja dhashe
at dite kur e pash
por nga bukuria ime
t’mahnitur e lash (2x)

REF:
fjalen ja dhashe
at dite kur e pash
por nga bukuria ime
t’mahnitur e lash (2x)

Motrat Mustafa      Kënga Na Prinë

nga albumiKuvendojne Dy Motra(1996)

Eni ne prizren
te gjithe te shkojm
vendin ta kendojm
nje her e leht
atje na pret
kendojm kenge dyzet vjet

se ce nga shkodra deri ne janin
preshev,vlore e prishtin
prej manastirit deri ne ulqin
kenga jon na prin

kjo knege e jon
gjithni jehon
ne ket tok te shtrejt
jetojm ne gjithmone

REF
kam vajtur kam kaluar
jam gzuar e piklluar
gjithmone ne zemer
kam pas atdhen
vendin ku ngrita folen (2x)

Albumi:kuvendoj dy motra

 

Motrat Mustafa      Kuvendojnë Dy Motra

nga albumi Kuvendojne Dy Motra (1996)

Kuvendojn Dy Motra

Nen hije t’ni peme oj moter
isha tuj qendis
Tuj kujtue ditet oj moter
ditet e vajzerise

Ditet e vajzerise oj moter
po na shkojn si era
Sa shpejt na shkoj dimri oj moter
Iku dhe pranvera

Mos e mjero veten oj moter
se kshtu e ka jeta
sikur gzimi vajzez oj moter
nusja n’gzime te veta.

Be the first to comment - What do you think?  Posted by admin - December 22, 2011 at 5:25 pm

Categories: Motrat Mustafa Albumet   Tags: , , , , , , , , , ,

Motrat Mustafa – Endrrat E Kosovares

Motrat Mustafa – Endrrat E Kosovares

 1.        Motrat Mustafa  Oj Rinia E Kosovës
 2.        Motrat Mustafa  Zemra Ime Shumë Të Don
 3.        Motrat Mustafa  Si Të Jetoj Pa Ty
 4.        Motrat Mustafa  Kthehuni O Vllezer
 5.        Motrat Mustafa  Si U N’dam As Vet Se Di
 6.        Motrat Mustafa  Me Djeg Malli
 7.        Motrat Mustafa  O Për Ty Malli Më Ka Marrë
 8.        Motrat Mustafa  Pse S’më Thirre Djalë
 9.        Motrat Mustafa  Kenge Dasmash (te Lutem Nane O Ti ……)

 

Motrat Mustafa      Oj Rinia E Kosovës

nga albumiEndrrat E Kosovares(1994)

Oj rinia suha rekes
rrethuar me fshatrat i tia
me mall ju argetojn
kenget e mia

kenga ju argton
kenga ju ofron¨
ooo atje rrez mushtishtit
bilbili kendon
zeri i shkon kti fshatra
kohen embelzon
zeri i shkon kti fshatra
kohen embelzon

do tju sjell mushtishti
kengtare te reja
do t’ju kanqet shpirti
do t’ju gezoj hareja

atje n’prizren t’lasht
t’bukrin shadervan
vashat ecin rruges
gjith lakmi u kan
aaa per rini kendoj ket keng
aaa per rini kendoj ket keng

atje n’breg te diellit
ne prishtinen tone
e bukura studentesh
per ardhmerin mendon
eja eja eja e bukra studentesh
se kosova nene
n’ty ka t’madhen shpres

ooo do ti knaqet shpirti
mitrovices trime
do t’kanqim vushtrrien
me ket kengen time
do t’kanqim vushtrrien
me ket kengen time

Pejes e Gjakoves
rinia u kendon
Ferizaj te bukur
kenges le t’ja thone
Kosove ilirid
mos rri kurr ne halle
valles do ti prin
ne shqiprin e madhe

aaa per rini kendoj ket keng
aaa per rini kendoj ket keng

 

Motrat Mustafa      Zemra Ime Shumë Të Don

nga albumiEndrrat E Kosovares(1994)

Si pellumb ne breg te deti
?????????????????????
djal me flokez kacurrela
n´gjirin tim bere fole (2X)

REF:
Zemra ime shume te don
dit e nat per ty mendon
shpirti im nuk gjen cetsi
bashkojm zemrat ne te dy (2X)

II
Syte tua fort shkelqyen
dashnin tande ma rrefyen
ato fjal ce une kerkova
kurr nga ti nuk i degjova

REF:
Zemra ime shume te don
dit e nat per ty mendon
shpirti im nuk gjen cetsi
bashkojm zemrat ne te dy (2X)

REF:
Zemra ime shume te don
dit e nat per ty mendon
shpirti im nuk gjen cetsi
bashkojm zemrat ne te dy (2X)

 

Motrat Mustafa      Si Të Jetoj Pa Ty

nga albumiEndrrat E Kosovares(1994)

Si s’terdh keq moj
Si s’terdh keq moj
kshtu me vepru (2X)

djal bre djal
djal bre djal
une s’tkam harru (2X)

malli per ty me ka marre
por te ti s’mundem me ardhe
por te ti s’mundem me ardhe
fati zi mu me ka n’djek
si t’jetoj pa ty n’ket jet
si t’jetoj pa ty n’ket jet (2X)

II
Kur te pyta ty moj vajz
????????????????
e kur t’pyt baba yt
????????????????

mallkoj veten perendin
ce s’pata guxim
cfare do t’beje ti o djal
t’ishe n’vensin tim

pse me bere o te vuaj
e di vet me shpirt te dua
e di vet me shpirt te dua
une zemer gjithmon t’kam
dhe per jet e jotja jam
dhe per jet e jotja jam (2X)

pse me bere o te vuaj
e di vet me shpirt te dua
e di vet me shpirt te dua
une zemer gjithmon t’kam
dhe per jet e jotja jam
dhe per jet e jotja jam (2X)

 

Motrat Mustafa      Kthehuni O Vllezer

nga albumiEndrrat E Kosovares(1994)

Deri kur gurbet i zi
Deri kur gurbet i zi
Dot t’na humb ti cdo te ri
Dot t’na humb ti cdo te ri

REF :
Kthehuni o vllezer
Kthehuni n’shtepi
Mos i leni nanat
Me dur ne gji (2x)

II
Shum e namen t’dhash gurbet
Shum e namen t’dhash gurbet
E lash nanen nusen vet
E lash nanen nusen vet

REF:
Djali thot oj nane
Mu zemra mu n’xi
S’mal gurbeti
me u c’mall me ty (2x)

III
Nusja t’fala po te con
Nusja t’fala po te con
Ce shume vite prita kot
Ce shume vite prita kot

REF :
Qaj oj zemra ime
Qaj e mos u n’dal
Mu rrit djali
Babane pa e pa(2x)

 

 Motrat Mustafa      Si U N’dam As Vet Se Di

nga albumiEndrrat E Kosovares(1994)

kur kam cen atje n’mergim
dit e nat kam qajt me lot
si ta ktheva shpinen ty
e mallkova une ket bote (2X)

erdha ktu nenen vendlindje
ment atje e qaj ketu
ti i dashur djal i bukur
a e din se sa te du (2x)

oh cfare jete ti them jet
kur une erdha e ti ke mbet
oh cfare jete te them ketu
ti atje e une ketu (2x)

oh cafre bote o e mallkuar
kur u n’dam me lot ne sy
njeri tjetri me mall shiquam
si u n’dam as vet se di (2x)

 Motrat Mustafa      Me Djeg Malli

nga albumiEndrrat E Kosovares(1994)

Cysh at dite ce kur te pash
thash se ti dot jesh per mu
e si zog te ri sot rash
ce nat cast kam nis te du

sa fort ce une t’kam njoft
thash me vete plot gezim
ylli jetes per mu coft
n’dricofsh fort ne shpirtin tim (2X)

REF:
Sa ma fort ce une te njoh
aq me shum ne zemer t’kam
sa ma fort ce une te shoh
aq me shume e djegur jam (2x)

II
Ksaj tek ti aty rrihet
per me ba pak pushim
mu aty ne zemren tende
mu aty ne shpirtin ti

dy jav m’brenda aty bashk
tan mu duk si tishim ni
bota s’ka me na diktu
se na jemi une e ti (2x)

REF:
Sa ma fort ce une te njoh
aq me shum ne zemer t’kam
sa ma fort ce une te shoh
aq me shume e djegur jam (2x)

REF:
Sa ma fort ce une te njoh
aq me shum ne zemer t’kam
sa ma fort ce une te shoh
aq me shume e djegur jam (2x)

 

Motrat Mustafa      O Për Ty Malli Më Ka Marrë

nga albumi Endrrat E Kosovares (1994)

Me pas dite ce kaq do te du
une me ty as qe isha njoftu
kisha vuajtur ashtu ne vetmi
si nata pa hen une pa ty

kisha vuajtur ashtu ne vetmi
si nata pa hen une pa ty

REF:
Larg meje ti tash je largu
dhe me tjeter vash je feju
zemren time oh ma ke thare
o per ty malli m’ka marre (2x)

II
Nje tufe lule mas kujt ta coj
fejesen une ta uroj
n’doshta kurr me s’do te takoj
hijen tende do ta endrroj

n’doshta kurr me s’do te takoj
hijen tende do ta endrroj

REF:
Larg meje ti tash je largu
dhe me tjeter vash je feju
zemren time oh ma ke thare
o per ty malli m’ka marre (2x)

REF:
Larg meje ti tash je largu
dhe me tjeter vash je feju
zemren time oh ma ke thare
o per ty malli m’ka marre (2x)

 

Motrat Mustafa      Pse S’më Thirre Djalë

nga albumiEndrrat E Kosovares(1994)

Pse s’me thirre djal
te vij une me ty
Pse s’me thirre djal
te vij une me ty

oret m’duken t’gjata
kur jam une pa ty
oret m’duken t’gjata
kur jam une pa ty

Dole ne dritare
e me dor s’ma ban
hiqma mallin vash
vec per zerin tand (2x)

II
ti edi sa te dua
e di sa me don
ti edi sa te dua
e di sa me don

e di se t’penguan
per bashkimin tone
e di se t’penguan
per bashkimin tone

kur te dua une
bota le te flas
ata ce s’kuptuan
zoti le ti vras (2x)

III
ma jep doren vash
bukuroshe moj
ma jep doren vash
bukuroshe moj

jam e jotja djal
pa ty s’mund t’jetoj
jam e jotja djal
pa ty s’mund t’jetoj

Motrat Mustafa      Kenge Dasmash (te Lutem Nane O Ti ……)

T´lutem nano
o ti mos vajto
kenga e vallja nano
le t´jehoj
hidherimin nano
ta largojm
mota vallun
sonte e marton

hidhe vallen nena ime
por si flutur fluturo
n´degjo valle t´bukur nan
shota le t´jehoj

n´degjo valle t´bukur nan
shota le t´jehoj

sa gezim oj nane
zemrat plot lumtuti
nusja edhe dhendrri
valles le ti prin
te ´jehojn dahiret
tupanat le t´bijn

kengen mos e n´dal
ti oj nena jone
morre nuse t´bukur
shpija po t´ndricon

ngreheje shamijen
ti o nen e babe
dasmort urojn dasmen
dhendrit urojn fate

Titulli origjinal kenge dasmash

Be the first to comment - What do you think?  Posted by admin - at 4:49 pm

Categories: Motrat Mustafa Albumet   Tags: , , , , , , , , ,

Motrat Mustafa – Yje Te Pashuara (1993)

Albumi: Yje Te Pashuara (1993)

 1. Motrat Mustafa Aida
 2. Motrat Mustafa Dal N’qytet
 3. Motrat Mustafa Rina Moj
 4. Motrat Mustafa Zemra Ime
 5. Motrat Mustafa Vajz E Bukur
 6. Motrat Mustafa Dafina
 7. Motrat Mustafa Mirëdita
 8. Motrat Mustafa Lum Baba
 9. Motrat Mustafa Floket Tua Kacurrela

 

Motrat Mustafa      Aida

nga albumiYje Te Pashuara(1993)

Per her t’par moj kur te pash
zemra me rrahu fort
te erdha prapa dy tri her
por ishte shum e kot

Aida, aida, aida te dashuroj
Aida, aida, aida te dashuroj

a mban mend moj kur te thash
se une ty te dashuroj
fjala jote aida
ter jeten mu ma kushtoj

Aida, aida,
aida se pa ty nuk mund t’jetoj
Aida ,aida.
aida se pa ty nuk mund t’jetoj

Dot vij koha te pendohesh
n’krah te mij do te afrohesh
une ter jeten ty te pres
me mall tendin do te vdes

aida te lutem mos
tjeter kend mos dashuro
aida te lutem mos
tjeter kend mos dashuro

 

Motrat Mustafa      Dal N’qytet

nga albumiKenge Dasmash(2006)

dalë n’qytet unë me shetit
oh pa ty s’mkalon kjo ditë
me shkoj mendja leter t’çoj
por me shkru nuk guxoj

se çfarë zemre paske pase
zemren po done me ma plase
s’pari herë kur te pash ty
thelle ne zemër me ke hy

po ja u le një porosi
mos lakmoni dashurinëš
nuk e kam unë për inat
dashuria s’tlen rehat

 

Motrat Mustafa      Rina Moj

nga albumiYje Te Pashuara(1993)

Ce at dite kur u largove
nje fjal zemre nuk ma the
n’erresir te asaj nate
ike shpejt vetem me le

n’erresir te asaj nate
ike shpejt vetem me le

REF:
Rina moj rina moj
se un ty te dashuroj
a a rina

Rina moj rina moj
se un ty te dashuroj
a a rina

II
PSe po behesh e merzite
e pran meje pse nuk vjen
pse s’te vjen keq moj vajze
qe n’vetmi me le

pse s’te vjen keq moj vajze
qe n’vetmi me le

REF:
Rina moj rina moj
se pa ty nuk mund t’jetoj
a a rina

Rina moj rina moj
se pa ty nuk mund t’jetoj
a a rina

III
Vec nje fjal a mund ta thuash
vec nje fjal ce une e dua
mos me thuaj nje te keqe
veq shiqo me syt e tu

mos me thuaj nje te keqe
veq shiqo me syt e tu

REF:
Rina moj rina moj
se pa ty nuk mund t’jetoj
a a rina

Rina moj rina moj
se pa ty nuk mund t’jetoj
a a rina

 

  Motrat Mustafa      Zemra Ime

ga albumiYje Te Pashuara(1993)

Zemra ime ty te don
m’duket se ti me don mua
vec guximi na mungon
njeri tjetrit them te dua

vec guximi na mungon
njeri tjetrit them te dua

II
Cdo shikim e cdo bised
dashurin te dy tregojm
vec shoqris nuk kem guxim
ti as une ce ti kallxojm

vec shoqris nuk kem guxim
ti as une ce ti kallxojm

III
Lamtumir me za te thyer
lamtumir or djal i mjer
dhe ne coft se skam me u kthye
lamtumire per te fundit her

dhe ne coft se skam me u kthye
lamtumire per te fundit her

 

  Motrat Mustafa      Vajz E Bukur

nga albumiYje Te Pashuara(1993)

o esht nje vajze nje vajz e bukur
ajo esht sy zez vetull shkrum
ah zemren time ma pervlve
kur ti shoh dy syt e tu

ah zemren time ma pervlove
kur ti shoh dy syt e tu

II
o ditet vite mu me duken
kur e di se ste kam prane
ah zerin tend kur ta degjoja
e ngat vetit kam tjeter kend

ah zerin tend kur ta degjoja
e ngat vetit kam tjeter kend

III
O s´degjoj babe as s´degjoj nene
se dashnia s´pyet askend
ah n´qofte se sdon me mir t´me ????
se pa ty s´kam gzim n´ket jet

ah n´qofte se sdon me mir t´me ????
se pa ty s´kam gzim n´ket jet

 

 Motrat Mustafa      Dafina

nga albumiYje Te Pashuara(1993)

Mora rrugen per marshe
buze bistrices nen kala
u martove diku large
ty dafina me s’te pashe

u martove diku large
ty dafina me s’te pashe

REF:
Dafina moj, dafina moj
dafina moj,dafina moj
a e din se sa te du
une per ty jam permallu

a e din se sa te du
une per ty jam permallu

Ti me ishe shpres e jete
cdo gje n’jet me ishe ti
si moj spate aspak n’djese
pse me len keshtu n’vetmi

si moj spate aspak ndjese
pse me len keshtu n’vetmi

REF:
Dafina moj, dafina moj
dafina moj,dafina moj
a e din se sa te du
une per ty jam permallu

a e din se sa te du
une per ty jam permallu

 

Motrat Mustafa      Mirëdita

nga albumiYje Te Pashuara(1993)

Mos me thuaj mirdita
mos me thuaj si je (2x)

por at dite ce kur te vdes
eja hudhma nje grusht dhe (2x)

II
dot kalon me koken ulur
trupin dridhur tuj mendu (2x)

athu jeta esht e shkruar
te behem nuse e huaj (2x)

III
kur dovakun te qesish n’kok
unene varr do te qaj me lot (2x)

do te pershkruaj me fustan
sikur t’isha une pran (2X)

IV
Po me mire qe me mori vdekja
e se pash nuse te huj (2x)

nuk degjoj une me renkime
vetem lot e dashnores sime (2x)

Motrat Mustafa      Lum Baba

nga albumiYje Te Pashuara(1993)

a e din djalo
pse u takuma
ne per t’biseduar
dashurin ce ne e patem
kurr mos me harruar

REF:
Lum baba lum baba
mos ma thuj at fjal
a e din or babo
oho tjeter djal nuk marr

II
zemra n’krahror
mua me rrahu
kur baba me tha
ti at djal nuk mund ta marrish
patjeter mu n’da

REF:
Luam baba lum baba
si nuk ke meshir
vajzen tende te njer
oho vdes me ket deshir

III
dhe n’u n’dafsha
une nga ti
kurr nuk do te harroj
zemra ime per ty vuan
tjeter s’dashuron

REF:
Lum djalo lum djalo
mos me harro dhe ti
edhe une ne vdeksha
oho kujto zerin tim

Albumi:yje te pashuara.

Motrat Mustafa      Floket Tua Kacurrela

nga albumi Yje Te Pashuara (1993)

Floket tua moj kacurrela
hej aman
Floket tua moj kacurrela
hej aman
dil nji her moj t’shoh te dera
hej aman
dil nji her moj t’shoh te dera
hej aman

REF:
eja eja pran
eja eja pran
pa t’marr ty moj ska me lan
eja eja pran
eja eja pran
te kam shpirt moj te kam gjan

II
M’bi qiell dalin syt e tu
hej aman
M’bi qiell dalin syt e tu
hej aman
lot pikojn e bijn mbi mu
hej lot pikojn e bijn mbi mu
hej amanaman

REF:
eja eja pran
eja eja pran
pa t’marr ty moj ska me lan
eja eja pran
eja eja pran
te kam shpirt moj te kam gjan

III
Trupi yt moj shtat selvi e
hej aman
Trupi yt moj shtat selvi e
hej aman
flokt e zeza sa t’kan hije
hej aman
flokt e zeza sa t’kan hije
hej aman

REF:
eja eja pran
eja eja pran
per vec teje s’du askand
eja eja pran
eja eja pran
m’do ti mu se i yti jam

Be the first to comment - What do you think?  Posted by admin - at 4:36 pm

Categories: Motrat Mustafa Albumet   Tags: , , , , , , , , , ,

Motrat Mustafa – Oj Kosove Simbol Qendrese (1991)

Motrat Mustafa – Oj Kosove Simbol Qendrese  (1991)

 1.        Motrat Mustafa  Kush Te Vrau Jusuf Gervalla
 2.        Motrat Mustafa  Oj Kosove Simbol Qendrese
 3.        Motrat Mustafa  Vaji I Nenes Trondit Boten
 4.        Motrat Mustafa  Jem Teuta E Ilira
 5.        Motrat Mustafa  O Trima Luftetar
 6.        Motrat Mustafa  36 Shkronja
 7.        Motrat Mustafa  Kthehu Nga Mergimi
 8.        Motrat Mustafa  Linde Vella Na I Gezove Zemrat
 9.        Motrat Mustafa  Nena Ju Me Na U Bashku

   Motrat Mustafa      Kush Te Vrau Jusuf Gervalla

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

pyet kosova kjo nene madhja
kush te vrau
kush te vrau jusuf gervalla (2x)

kush te vrau
ju thaft dora
sec po shtin tinez
kta hora (2x)

pyet kosova kjo nane loke
kush ja vret
kush ja vret bijt e ksaj toke (2x)

kush ja vret
ja perqan
her do kur
dot marrim hak (2x)

pyet kosova kjo nane shkreta
kush te vrau
kush te vrau o kadri zeka (2X)

skeni vdekur
jeni gjall
rreze dielli lapidar (2x)

 

Motrat Mustafa      Oj Kosove Simbol Qendrese

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

oj kosove fortese e guri
si shqiponja n’mes flamurit
kur i …….neper mote
kendon keng lavdia jote

ej ej,oj kosove lule pranver
per ty ran trimat me n’der
azem bejta hasan prishtina
bajram curra e boletina

azem bejta hasan prishtina
bajram curra e boletina

oj kosove simbol qendrese
vend trimnie fjal e bese
sa shume hoqe prej dushmanve
prej krajlive pre sulltanve

ej ej,oj kosove lule pranver
per ty ran trimat me n’der
azem bejta hasan prishtina
bajram curra e boletina

oj kosove kala graniti
???????????????????
shume pushtus ti i provove
ata humben ti qendrove

ej ej,oj kosove lule pranver
per ty ran trimat me n’der
azem bejta hasan prishtina
bajram curra e boletina

azem bejta hasan prishtina
bajram curra e boletina

 

Motrat Mustafa      Vaji I Nenes Trondit Boten

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

Ushtoj mali,ushtoj mali e gjemoj deti
n’token tone ,n’token tone u drith termeti
Nga nje goje,nga nje goje doli ofshama
gjitha anet u n’degjua gjama

Nene e plakur,nene e plakur ulur n’shkalle
priste djalin ,priste djalin kish ushtare
lotet n’faqe, lotet n’faqe i shkojn pa ndale
i del para e ta puth ne ball…puth ne ball

Hyre n’shpi,hyre n’shpi pa me folur bir.
n’kemb su cova,n’kemb su cova me ishin m’pir
n’arkivol, n’arkivol te kishin shtir
mos e merr i thash e kam t’im bir …kam t’im bir

Vaji i nenes, vaji nenes trondit boten
gjema e saj , gjema saj e mallkoj token
fjalt e mdha, fjalt e mdha i mbulojn rete
po lotet pikonin mbi varr te shkret

Albumi: Oj kosove simbol qendrese

 

Motrat Mustafa      Jem Teuta E Ilira

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

tane kto male
sikur thrasin
bjeshket tona
dic po flasin

mos harroni
kenges t’ja thoni

jem ilira
jem teuta
jem te rritur
neper luftra
gjithe shqiptaret kudo jan
nuk kan tjeter vec ni nane

tane kto male
sikur thone
t’gjithve gjaku
na bashkon

mos harroni
kenges t’ja thoni

jem ilira
jem teuta
jem te rritur
neper luftra
gjithe shqiptaret kudo jan
nuk kan tjeter vec ni nane (2x)

 

  Motrat Mustafa      O Trima Luftetar

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

se mjaft ne roberi
oj mjera shqiperi
o shok rrembeni pushket
ja vdekje ja liri (2X)

o trima luftetar
o bijt e skenderbeut
kerkoni shqipetare
lirin e memedheut (2x)

REF:
se mjaft ne roberi
oj mjera shqiperi
o shok rrembeni pushket
ja vdekje ja liri (2X)

sot niset me flamur
malit te dalim
permbi shkembij e gur
lirin te n’gjallim (2x)

REF:
se mjaft ne roberi
oj mjera shqiperi
o shok rrembeni pushket
ja vdekje ja liri (2X)

Albumi:oj kosove simbol qendrese

 

 Motrat Mustafa      36 Shkronja

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

36 shkronja thurin vargje
36 shkronja kan mbet
ishte ?????? bac naimit
e pagezoj me emrin alfabet

REF
?????????????? se kush je ti
???????????????????
shkronjat si u mesuan
mersontorja shtepi per shtepi
shkronjat si u mesuan
mersontorja shtepi per shtepi

II
penda jote mbi fleten e bardhe
mesontore mesuese e pare
fjala jote ish lufte me martina
drite te past emri yt dafina

REF
?????????????? se kush je ti
???????????????????
shkronjat si u mesuan
mersontorja shtepi per shtepi
shkronjat si u mesuan
mersontorja shtepi per shtepi

III
nuk pate zingjir nuk pate lira
por ner gra ti ishe me e mira
sot motrat e tua me dukat
pse se blejn nje push te marrin hak

REF
?????????????? se kush je ti
???????????????????
shkronjat si u mesuan
mersontorja shtepi per shtepi
shkronjat si u mesuan
mersontorja shtepi per shtepi

 

Motrat Mustafa      Kthehu Nga Mergimi

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

ooo ktheje koken shiko mbrapa
mos shko atje n’mergim
s aj vend esht i hidhur
kthehu pra kthehu biri im

s aj vend esht i hidhur
kthehu pra kthehu biri im

kok e ulur plot e mall
sikur nena kur esht pa djal
duart drithur pershendetje
mallengjim thon je e vdekje

atje nuk esht nena
te te thot bir pusho
atje me duart e nxira
sa me shpejt ti punon

te lutet nena plak
kthehu biri im
prej plages se mergimit
nuk do te kesh shpetim

vdekjen e kam para bir
e ti ate mendo
per hir t’vdekjes nenes tende
atje ti s’do te…..

kthehu bir ktheu ti
do te ham buk e krip
se kosva jon e dashur
te therret ketu me u rrit

ktheje koken shiqo prapa
mos shko atje n’mergim
se aj vend esht i hidhur
kthehu biri im…..(2X)

Motrat Mustafa      Linde Vella Na I Gezove Zemrat

nga albumiOj Kosove Simbol Qendrese(1991)

o knon bilbili pa u n’dal e
na ka lind sonte nje djal e
nje sternip i skenderbeut
ju ka shtue nje pushk atdheut

o gzim me te madh nuk kemi pas
sot tet motra u ben me vlla
kalun vitet e merziz
treti koha e vetmise

o jemi t’gzuar sot pa par
per her t’par po thrrasim vlla e
kerset pushka e bjen sharkia
o keng e gzim na u m’bush shtepia

o e gzofsh jeten pa hidherime
vetem keng e ligjerime
vlla i dashur shtyll e shtepis
o trashegimi i ardhmeris e

o gjithe shtepia po buzqesh
se nante drita tash jan n’dez
jan tete lule ni kajranfil
ce ban drite o mor si kandil e

Motrat Mustafa      Nena Ju Me Na U Bashku

nga albumi Oj Kosove Simbol Qendrese (1991)

tash nje kenge ce do t’ja marrim
nena ju me na u bashku
ju ce keni me marr nuse
edhe vashat me i martu

ju ce keni me marre nuse
edhe vashat me i martu

ju ce keni me marre nuse
zemrat sot duhet me i gzu
mjaft me vujtje e pikllime
kenges sone me ju bashku

mjaft me vujtje e pikllime
kenges sone me ju bashku

o ju motra e ju halla
hapni zemrat si me pare
po bijne lodrat hedhni valle
o ju motra kosovare

po bijn lodrat hidhni valle
o ju motra kosovare

ju ce keni sonte dasem
zemrat sot duhet me i gzu
mjaft me vujtje e pikllime
kenges sone me ju bashku

Be the first to comment - What do you think?  Posted by admin - December 19, 2011 at 4:39 pm

Categories: Motrat Mustafa Albumet   Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Motrat Mustafa – Oj Kosove Fortese E Gurit (1990)

 1.    Motrat Mustafa  Kenge Per Fadil Vaten
 2.    Motrat Mustafa  Mora Rrugen Oj Nene
 3.    Motrat Mustafa  Trimave Të Kosovës
 4.    Motrat Mustafa  Cuca E Dibrës
 5.     Motrat Mustafa  Elegji Me Kavall
 6.    Motrat Mustafa  Jo Se M’poshtë Kush Kosovën
 7.    Motrat Mustafa  Gjuhes Shqipe Motrat
 8.    Motrat Mustafa  Kenge Per Vetim Shalen
 9.    Motrat Mustafa  Këngë Kurbeti
 10.    Motrat Mustafa  Motres Shqipe

 

 Motrat Mustafa      Kenge Per Fadil Vaten

nga albumiOj Kosove Fortese E Gurit(1990)

hej oj kosove fortes e gurit
vend i mbushur plot me trima
nene kosova kshtu i rriti
djem celiku dhe martina

nene kosova kshtu i rriti
djem celiku dhe martina

hej kulla jone qendres e gurit
po ta shton lavdin e jets
fadil vata shkemb garniti
fjala jote e beses (2x)

hej fjala jote shembi malin
lidhur n’pranga ligjeron
me durimin prej celiku
nane kosova kshtue msoj

me durimin prej celiku
nane kosova kshtu e msoj

i madh e i vogel knojn per ty
emri yllit ce …..
fadil vata je i gjall
ne kosoven tone te lire (2x)

albumi:oj kosve fortes e gurit

 

 

Motrat Mustafa      Mora Rrugen Oj Nene

nga albumiOj Kosove Fortese E Gurit(1990)

Mora rrugen per gurbet oj nenen
oooooo per gurbet oj nene
atje ishte o ni jet e rande
oooooo nje jet e rande

Kur ta ktheva shpinen nena ime
te lash ne vetmi
oooooo pa t’birin sun rri

Isha ne gurbet oj nena ime
atje tuj punuar,
ooooo atje tuj punuar
Kur me erdhi lajmi nena ime
femijt mi kan helmuar,
ooooo femijt mi kan helmuar

U ktheva nga gurbeti nena ime
me shtag duke u mbajtur
oooo me shtag duke u mbajtu
kur hyra ne shtepi oj nena ime
nusja me eshte m’palkur
oooo nusja me eshte m’palkur

Kisha marre nje thes oj nena ime
kisha dal me lyp
oooo kisha dal me lyp
se atje ne gurbet oj nena ime
mua me shkoj te rit
oooo mua me shkoj te rit

Albumi ;Oj Kosove fortese e gurit

 

 

Motrat Mustafa      Trimave Të Kosovës

nga albumiOj Kosove Fortese E Gurit(1990)

hej c’po ushtojn kto male hej more hej
c’po ushtojn kto male hej more hej
e po po luftojen o
trimat kosovar
per atdhe

REF
o shih oj nane
oj nana jone
shihi djemt e tu
ce digjen per kosove (2x)

hej c’po therret kosova hej more hej
c’po therret kosova hej more hej
po i kerkon trimat
ce ran per kosove
cdo betej

REF:
oh shih moj nane
oj nane prej dheu
trimat kosovare jan
bijt e skenderbeut (2x)

hej kacaniku hej more hej
kacaniku hej more hej
trimat po therrasin
urime kjo fes 2 korriku

REF:
o ju qoft urime
ty oj nane kosove
festa e 2 korrikut
an e mban jehon (2x)

 

Motrat Mustafa      Cuca E Dibrës

nga albumiOj Kosove Fortese E Gurit(1990)

zgjatma nje her doren o
moj cuca e dibres (2x)

do ta bejm shtepine o moj
ne gryk te radikes (2x)

ne gryk te radikes o
ku ???????????????? (2x)

do ti rritim vocet o
me kenge dashurije o(2x)

ne gryk te radikes
prane lumit me gure (2x)

edhe nu djekt mali o
ne s’do te ikim kurr e (2x)

ne gryk te radikes o
kuku ?????????? (2x)

do ti rritim vocet o
me kenge dashurije o(2x)

 

Motrat Mustafa      Elegji Me Kavall

nga albumiOj Kosove Fortese E Gurit(1990)

mbi at ???????? e gjalleses
si mbisha nje grup fashist
mbi koken e dushmanit
n’dodh te ishim terrorist

t’rethuar specijalsat
te shoqeruar me buzeqeshje
knaqur nga kjo qe n’dothte
tuj shiqu nxensat ner leste

cila dore e hodhi helmin
cila dore e beri kte
a kan zemer a ka jet
a mos eshte bish e vertet

pse valle jemi kanibal
ce s’ja dojm t’keqen askujt
a mos erdhem valle ne shkolle
t’marrim helmin tju helmojm

s’deshten ti shojn librat
oh rini oh jeta jone
se n’drrojm gjuhen e naimit
se as helmi s’na helmon

keshtu ne te helmuar
do te shkojm ne nga mesimi
ta mbajm fjalen tone te madhe
vetem mesim na tha naimi

ju kendojm dy motra
o ju shok te helmuar
kur ta degjoni ju ket keng
keni me u sheruar
oho keni me u sheruar

 

Motrat Mustafa      Jo Se M’poshtë Kush Kosovën

nga albumiOj Kosove Fortese E Gurit(1990)

O ka do dit o
ka ardh lajm i zi
me pushk e helmeta
me vra pleq e fmij
o me vra pleq e fmij

e kan hapur lajmin
dojn me na citfare
o dojn me robnue
mabre popllin shqiptare
o mbare popllin shqiptare

REF:
heej ndal barbar tu thaft ty goja
nuk bjer poshte kurr KOSOVA
ndlalu ti mos e lsho doren
s’mposhtni dot IBRAHIM RUGOVEN o hej

II
O ju bisha t’egra
o gjak pirsa t’zi
shih si vdes shqiptari
trimi per liri
o trimi per liri

bac JUSUF GERVALLA
oh ni krahnor gjan
e ka dhanun jeten
trimi per vatan
o trimi per vatan

REF:
heej ndal barbar tu thaft ty goja
nuk bjer poshte kurr KOSOVA
ndlalu ti mos e lsho doren
ska djal nane ce shkel KOSOVEN o hej

III
Bac ZEKRIJA CANA
IBRAHIM RUGOVA
o dhe ne te gjith o
KOSOVA e jona
KOSOVA e jona

Bac ADEM DEMACI
ket fest e ka ……..
deri kur u shpall
KOSOVA jon e lir
KOSOVA jon e lir

REF:
heej ndal barbar tu thaft ty goja
nuk bjer poshte kurr KOSOVA
s’mposhtni dot IBRAHIM RUGOVEN o hej…..(2X)

 

“Gjuhes Shqipe” nga Motrat Mustafa

por si gjama e zogut t’veres
ce vallzon n’blerim te prillit
por si ambli flladi eres
qe limon gjit e trendafili
por si ambli flladi eres
qe limon gjit e trendafili

por si vala e bregut detit
por si gjama rrefes shtegtare
si ushtima nje termetit
nja shtu esht gjuha shqiptare
si ushtima njehtermetit
nja shtu esht gjuha shqiptare

e ati ju thaft o goja
ce perbus ket gjuh hynore
se n’gjuh te huj kur sesht nevoja
le te veten len pas dore
se n’gjuh te huj kur sesht nevoja
le te veten len pas dore

shqip mas pari kemi fol
na vend tjeter kur kem shkue
tuj n’djek flutura neper ara
shqip mas pari kemi knue
tuj n’djek flutura neper ara
shqip mas pari kemi knue

nga albumiOj Kosove Fortese E Gurit(1990)

por si gjama e zogut t’veres
ce vallzon n’blerim te prillit
por si ambli flladi eres
qe limon gjit e trendafili
por si ambli flladi eres
qe limon gjit e trendafili

por si vala e bregut detit
por si gjama rrefes shtegtare
si ushtima nje termetit
nja shtu esht gjuha shqiptare
si ushtima njehtermetit
nja shtu esht gjuha shqiptare

e ati ju thaft o goja
ce perbus ket gjuh hynore
se n’gjuh te huj kur sesht nevoja
le te veten len pas dore
se n’gjuh te huj kur sesht nevoja
le te veten len pas dore

shqip mas pari kemi fol
na vend tjeter kur kem shkue
tuj n’djek flutura neper ara
shqip mas pari kemi knue
tuj n’djek flutura neper ara
shqip mas pari kemi knue.

 

Motrat Mustafa      Kenge Per Vetim Shalen

nga albumiOj Kosove Fortese E Gurit(1990)

mos kjaj nano o ti mos vajto
vetim shala trim i popullit
per ksoeve ka ra
vetim shala trim i popullit
per kosve ka ra

kur tre plumba n’ball i ran
per ne tri her na lindi
sikur liti yt i paster
sikur jeta e ktij trimi

vetim shala t’pyt rinia
sa e rend thon esht tradhtia
sa e rend thon esht tradhtia
aq ma e rend thon esht robnia

ju o djemt e mi
sdo te bej kurgje
ska qen vetem djali im
oj kosoves nene

ska qen vetem djali im
oj kosoves nene

kur me than se e kan vra
vetm dy lot me rane
veq per shoket e tij
e per shkollen shembullore

e la canten prap ne…
e la nenen prane vdekjes
i la shoket n’banka ulur
e ky n’varr i perkulur

duron ky popull duron
edhe vrase edhe rrahje
kurr kosoven nuk e l’shojm
deri………

gjak e lotet derdhem ty
kosove oj nene trimeresh
vetim shala naj dhuroj
lirin kosoves peshqesh

vetim shala naj dhuroj
lirin kosoves peshqesh
oooo nena jone esht burreresh
oooo nena jone esht burreresh
oooo nena jone esht burreresh

albumi:oj kosve fortes e gurit

 

Motrat Mustafa      Këngë Kurbeti

nga albumiOj Kosove Fortese E Gurit(1990)

sec mu dogj kjo zemer
n’ket gurbet te shkret (2x)

o dashnit e shpise
larg me kan m’bete (2x)

kur e morra rrugen
ne gurbet me shkue (2x)

ajt me t’mire o bir o
nana mu drejtue (2x)

motra jem e dashur
me tha me lot ne sy (2x)

hajt o vllau jem o
ishalla shnosh vjen n’shpie (2x)

djali jem i vogel
me tha me lot n’sy (2x)

qysh n’gurbet po shkon o bab
t’vogel po m’len n’shpie e (2x)

nusja jem e dashur
mu me tha tuj kja (2x)

o gurbet oj zi e
o ti mos na n’daj e (2x)

 Motrat Mustafa      Motres Shqipe

 nga albumi Oj Kosove Fortese E Gurit (1990)

oh motra shqipe
ka que fjal
me qendis
ne kuq e ??????

me qendis
ne kuq e ?????

o se asht zemra
e kombit ??????
si flamuri yne kombetare
si flamuri yne kombetare

oh ne mos paq
gajtan te zi
me gersheta
thurre mire
me gersheta
turre mire

o se mos paqit
moj pambuk
thurrni zemrat
si flamur
thurrni zemrat
si flamur

oh shqipja tij
na rrin ne zemer
na jep ?????
e na jep emer
na jep ????
e na jep emer

oh shqipja tij
gjithmone jehon
si flamuri
ce valon
si flamuri
ce valon

Be the first to comment - What do you think?  Posted by admin - at 12:54 pm

Categories: Motrat Mustafa Albumet   Tags: , , , , , , , , ,